GizemceKeşiflerTravel & Food
Ukrayna

Ukrayna Gezi Rehberi

Vizesiz gitmek istediğim şehirler listesi yapsam açık konuşmak gerekirse Lviv ve Kiev o listede baya aşağılarda olurdu. Ağustos başında Lviv ve Kiev gezisini planlarken nasıl bir haksızlık yaptığımı anlamaya başladım, tatilin sonunda tamamen yanıldığımı idrak ederek huzurunuzda sevgili Ukrayna’dan özür diliyorum.

Lviv hakkında detaylı bilgi için Lviv Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Ukrayna, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biri, (Zaten bunu duyduğumuzdan beri tüm Türkiye olarak bir ayağımız orada gibi, neredeyse gitmeyen kalmadı.) Her ne kadar vize istenmese de kimlik kartınızın yeni çipli kimlik kartından olması talep ediliyor. Kimlik ile giriş yapan kişilerden havaalanında kişisel bilgileri içeren bir doldurulması isteniyor.

Türkiye’den Ukrayna’ya girişte bir diğer alternatif de pasaportunuzu kullanarak giriş yapmak. Bu şekilde giriş yaparsanız herhangi bir form doldurmanız istenmiyor.

Gidecek olan kişilerden 2 doz aşı olsalar da olmasalar da mutlaka Covid’i kapsayan bir sağlık sigortası talep ediliyor. (Bu şart pandemi süreci ile ilgili olduğu için gideceğiniz zaman güncel bilgili resmi makamlardan öğrenmenizde fayda var.) 2 doz aşısı olan kişilerden Ukrayna’ya girişte ya da dönerken PCR/Antijen testi istenmiyor. (Gitmeden aşı kartınızı oluşturmayı atlamayın.) Aşı kartı olmayan kişilerden gitmeden önce PCR/Antijen testi talep ediliyor. Telefonunuza da Vdoma mobile uygulamasını indirmenizi, Ukrayna’ya giriş yaptıktan 72 saat içinde tekrar test yaptırmanızı istiyorlar. Dönerken de Türkiye aşısız kişilerden son 72 saat içinde yapılmış PCR/Antijen testi talep ediyor.

Ukrayna’ya girişte neredeyse ilk giden herkese uyguladıkladıkları bir de sorgu gelenekleri var. Gitmeden insanların bir odaya sokularak sorgulandıkları ve tatille ilgili her şeyi incelediklerini okumuştum. Bizden de evrak istediler ancak herhangi bir odaya girip sorguya çekilme durumumuz olmadı. Öncelikle Ukrayna’ya ilk gelişimimiz olup olmadığı ve mesleğimiz soruldu. Daha sonra basılı bir şekilde Covid kapsayan sağlık sigortası, dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu, aşı kartı ya da PCR testi ve ülke içinde seyahat edilecekse onun bileti talep edildi. Bize sormadılar ama genel olarak yanınızda kişi başı günlük 50 dolar + 250 dolar (sabit) nakit olması bekleniyor.

Ukrayna kuzeyde yer alan bir ülke olduğu için yaz ayları orta sıcaklıkta, kış ayları da oldukça soğuk geçiyor. Yaz aylarında gidecek bile olsanız akşamlarının serin olma ihtimaline karşı mutlaka yanınıza uzun bir şeyler almanız. Biz Ağustos ayında gitmemize rağmen hem yağmura denk geldik hem de gündüz ile gece arasında ciddi bir ısı farkı vardı.

Vize istemeyen ülkeler için ucuz bilet bulmak artık gittikçe zorlaşıyor. Hava yollarının kampanyalarını gördüğünüzde hızlıca aksiyon almanız bu açıdan önemli. Bir de ne kadar ileri tarihli bilet bakarsanız ucuza bilet bulma ihtimaliniz her zaman daha fazla oluyor. Bizim Ukrayna planımız kısa süre içinde yapılmak zorunda olduğuz ve tatilimiz 30 Ağustos tatiline denk geldiği için maalesef uçak bileti beklediğimiz ucuzlukta olmadı. Yine de aynı tarihte, aynı şartlarda Türkiye’de yapacağımız bir tatille kıyasladığımızda (A’dan Z’ye tüm masraflar hesaplandığında) arada 600-700 TL oynuyordu. 2 yıldır yurtdışına çıkamadığımız için bu tutar bize kabul edilebilir geldi. Şimdi dönüp baktığımda Ukrayna gezimiz bize o kadar iyi geldi ki bu tutarın iki katına bile değermiş.

Yeni keşifler için takipte kalın.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum