GizemceKeşiflerTravel & Food

Lviv Yemek Notları

Lviv’e gitmeden önce yemek yerleri ile okuduğum her yazıda ya da daha önce giden kişilerle yaptığım sohbetlerde en çok duyduğum meşhur konsept kafeleri olmuştu. Gidince daha net anlaşılıyormuş burası için tam bir konsept kafe cenneti diyebiliriz. O kadar çok ve birbirinden değişikler ki hepsini görmek için bir gezi noktasından sonra hemen bir kafeye oturacak şekilde plan yapmanız gerekiyor. Biz ilk defa gittiğimiz şehirlerde daha çok sokak sokak gezmeyi sevdiğimiz için kafelerde çok fazla vakit harcamayıp sadece en merak ettiklerimizi seçerek, kafeleri gezi aralarında dinlenme noktaları olarak planlamayı tercih ettik. Gezilerimde görebildiğim kadar çok yer görmekten ziyade orada geçirdiğim vakti bana en çok keyif verecek şekilde planlamaya çalışıyorum. Yorgunluktan keyif alamayacağım seviyeye gelmek keşfin keyfinin kaçmasına sebep oluyor.

Gelelim nereleri gördüm, neler yedim, neler içtim,… Kolay ulaşabilmeniz için aşağıdaki şekilde bir liste oluşturdum, başlıklara tıklayarak hızlıca detay yazıya ulaşabilirsiniz. Görsellerin detayları için Instagram’da öne çıkardığım Lviv hikayelerime buradan ulaşabilirsiniz.


1. Kahvaltı
1.1. Cukor Red
1.2. Centaur Cafe 
1.3. Baczewski Restorant
2. Atıştırmalık
2.1. Drunk Cherry
2.2. Craft&Kumpel
2.3. Lviv Coffee Manufacture
2.4. Pravda Beer Theatre
2.5. Kryjivka Kafe 
2.6. Gas Lamp
2.7. Lviv Handmade Chocolate
2.8. Nalyvky Zi L’vovamö
2.9. Mazo Kafe (Masoch Cafe)
3. Akşam Yemeği
3.1. Ribs Restaurant “At Arsenal”
3.2. Mons Pius
3.3. Gwara Delicatessen

1. Kahvaltı

Alışık olduğumuz tarzda kahvaltıları tabi ki Avrupa’da bulmak oldukça zor oluyor. Lviv biraz daha turistik olduğu için kahvaltı konusunda güzel deneyimler edinmemizi sağladı. Herkesin damak zevkine uygun alternatifler mevcut olması gitmeyi daha da cazip hale getiriyor Lviv’e.

1.1. Cukor Red

Giden herkesten olumlu yorumlar okuduğum ilk günkü kahvaltı noktamızdı. Biz aşağıda görmüş olduklarınızı deneyimledik şahsen Lviv’de yediğim en lezzetli kahvaltı buradaydı. Poşe yumurta, pankek, demlemeye yakın çayları ile sizi de mest edecektir. Özellikle yabanmersini pankekini mutlaka denemenizi öneririm. Tabi bu lezzetten dolayı hem yerliler hem de turistler tarafından çok tercih edildiğini de deneyimlemiş olduk. Rezervasyonla gitmekte fayda var. Bence herkesin listesinde bulunması gereken bir yer. Konum olarak da Rynok Meydanı’nın çok yakınında oluşu daha da cezbedici hale getiriyor burayı.

İngilizce menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

1.2. Centaur Cafe 

Kahvaltı için ikinci beğendiğim yer Centaur Cafe oldu. Konumunun tam olara Rynok Meydanı’nın üzerinde oluşu oldukça avantajlı oldu bizim için. Kahvaltı noktasını gezeceğimiz yerlere yakınlığı zamandan tasarruf sağlıyor. Bir de tam meydanın kenarında olduğu için dışarıda oturup bir yandan kahve yudumlarken bir yandan da koşuşturan insanları izlemek ayrı bir keyifli oldu, itiraf etmeliyim.Kruvasan üzeri poşet yumurta hastası bir insan olarak tabi ki tercihim ondan yana oldu. Bir de genelde yanına pankek krep gibi tatlı bir şeyler söylemeye çalışıyorum bizim kahvaltılara biraz daha yaklaşması için. Burada yiyene kadar pankek ve inciri bir arada hayal bile edemezdim ama inanılmaz yakışmıştı. İlk fırsatta evde de deneyeceğim bunu.

1.3. Baczewski Restorant

Kahvaltınızı canlı piyano eşliğinde yapmaya ne dersiniz? Daha da güzeli piyanoya eşlik enden kuşlar da var içeride. Ortam olarak Lviv’de gördüğüm en ferah ve oturması en keyifli kafe burasıydı. Keşke içerinin güzelliği yemeklerine de bulaşsaydı biraz. Sadece tatlıları ve kahve ile karnımı doyurduğumu söyleyebilirim. Açık büfeydi ancak hepsi lezzetsizdi bence. Burayı akşam yemeğinde deneyimlemenizi tavsiye ederim. Kahvaltı için sabah yaklaşık 40 dakika sıra bekleyip bir de üzerine doğru düzgün doyamamak sinir bozucu oluyor. Kahvaltı servisi sabah 8’de başlıyor. Mümkünse sıra beklememek için 8’den önce orada olun. Detay görsellere buradan ulaşabilirsiniz.

2. Atıştırmalık

Bar ve pub tarzı o kadar çok mekan vardı ki aralarından seçim yapmakta çok zorlandık. Hemen hemen hepsi için de çok güzel yorumlar okuduğumuz için tamamen şansa yaptık bu seçimleri. Gidemeyip aklımızda kalan mekanlar da bir sonraki gelişimiz için bahane olur belki bize.

2.1. Drunk Cherry

Belediye Binası’nın karşısındaki dükkanların arasında yer alan Drunk Cherry geçerken uğrayabileceğiniz bir yer. Oturmak için yeri yok, dışarıda bulunan bistro masalarda sıcak ya da soğuk ayaküstü vişne likörünüzü yudumlayabilirsiniz. Vişne severler için güzel bir lezzet ancak ben vişneyi normalde de çok sevmediğim için maalesef beğenemedim.
Ufak bir uyarı: İçine atılan vişne tanelerini sakın yemeyi denemeyin, özel olarak alkolde bekletildikleri için oldukça yakıcı.

2.2. Craft&Kumpel

Atıştırmalıklarını ve biralarını en beğendiğimiz yer burası oldu. Özellikle buğday birası seven biri olarak buğday birasını kesinlikle tavsiye ederim. Genel bir bira severseniz de fotoğraflarda gördüğünüz minik bira bardaklarında servis edilen bira deneme seti tam size göre. Biz birbirinden lezzetli atıştırmalıklarının için kızarmış tavuk kanatlarını tercih ettik, bence oldukça başarılıydı. Konum olarak yine Belediye Binası’nın hemen karşısında kalıyor. İçerinin konsepti oldukça dikkat çekici, bir gorille aynı masada oturmaya ne dersiniz?

İki şubeyesi var Lviv sınırları içinde, biz Rynok Meydanı’ndakini tercih ettik. Gitmeden rotanıza en uygun olanı kontrol etmeyi unutmayın.

2.3. Lviv Coffee Manufacture

Lviv’in meşhur kahvecisi olur kendisi, benim damak zevkime göre de meşhur olmayı hak edecek lezzetteydi kahvesi. Girişte sizi karşılayacak hediyelik eşya bölümü de oldukça başarılıydı. Tasarım ürünler olduğu için fiyat olarak diğer yerlere kıyasla pahalıydı. Özel hediyeliklerinizi almak için buraya da göz gezdirebilirsiniz. İçerinin detaylı görselleri için Instagram hikayelerime buradan bakabilirsiniz.


Burası Lviv’in 1675’te açılan ilk ve en büyük kahvecisi.

Hediyelik eşya bölümünü geçtikten sonra soldan yer altında iniyorsunuz burada kafanıza takmanız için verilen baretle yer altına iniyorsunuz. Aşağısı bize basık geldiği için (klostrofobisi olanların özellikle dikkatli olması gerek) biz bahçe tarafını tercih ettik. Eğer aşağıda oturursanız alevli kahve sunumlarına şahitlik edebilirsiniz. Burada kahvenizi yudumlarken beni de anmayı unutmayın. Belediye Binası’nın hemen solundaki köşede yer aldığı için çok kolay bulabileceğiniz yerlerden olacak.Menüsünün güncel hali sitesinde yer alıyor, buradan ulaşabilirsiniz.

2.4. Pravda Beer Theatre

İçerinin dizaynını oldukça başarılı bulduğum yerlerden oldu, özellikle bar kısmının büyüklüğü ve kırmızı tonların kullanımı daha da dikkat çekici hale getirmiş ortamı. Belirli saatlerde içeride canlı müzik de oluyor ancak burası turistlerin uğrak yerlerinden olduğu için bu saatlerde yer bulmak oldukça zor oluyor. Biz öğleden sonra 3-4 gibi rahatça yer bulabildik dışarıda. Buğday ve siyah biralarından denedik ancak buğday birasını pek beğenmediğimi belirtmek istiyorum. Farklı tatları denemenizi öneririm. Konum olarak Rynok Meydanı’nda yer aldığı için her yere oldukça da yakın durumda. Yorulduğunuzda vereceğiniz bir molayı burada değerlendirebilirsiniz. Menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

2.5. Kryjivka Kafe 

Konsept olayını dibine kadar yaşatacak kafelerden biri Kryjivka Kafe. Savaş zamanında sığınak olarak kullandığı için kafede herhangi bir cam vs yok. (Klostrofobisi olanların özellikle dikkatli olması gerek.) Tam anlamıyla gerçek bir sığınağın içine giriyorsunuz, haberiniz olsun.
Girişte sizi boynunda silah ile bir kişi karşılıyor ve parola soruyor. “Slava Ukraine” parolasını söylemeden giriş yapamıyorsunuz. Girişte size isterseniz konyak ya da votka ikram ediliyor. İçeride savaştan kalma bir çok teçhizat görebilirsiniz. Kafenin her bir köşesinde ayrı parçalar olduğu için ayrılmadan komple turlamanızı tavsiye ederim. Lviv’deki bir çok kafede olduğu gibi buranın da çıkışında kendilerine özel tasarım ürünlerin satıldığı bir nokta var. Tam çıkışa konumladırıldığı için mecburen içinden geçiyorsunuz (bence başarılı bir satış taktiği geliştirmişler).
İçerinin detaylı görselleri için Instagram hikayelerime buradan bakabilirsiniz.

Atıştırmalık bir şeyler için tercih edilebilir ama lezzet olarak pek parlak olduğu söylenemez. Menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

2.6. Gas Lamp

Gaz lambasının mucidi Polonya kökenli Lviv’li kimyagerler Ignacy Lukasiewicz ve Jan Zeg anısına yapılmış konsept bir kafe Gas Lamp. Bulunduğu sokağın canlılığı buraya geçmiş resmen. Gaz Lamp’e yaklaştığınızı alacağınız gaz kokusundan da anlayabilirsiniz, kafenin içinde de ara ara gaz kokusu alıyorsunuz. Her katında birbirinden farklı gaz lambaları göreceksiniz. Basılı olarak gelen menünün arkasında gaz lambalarının nerede olduğunu ve ufak açıklamalarını inceleyebilirsiniz(son fotoğraf). Her katı ayrı güzellikte olduğu için buradan ayrılmadan hepsini dolaşmakta fayda var.
Bu kafenin kokteylleri oldukça meşhur. Deney tüpünde getirilen deneme setini öneririm, oldukça başarılıydı.

İçerinin detaylı görselleri için Instagram hikayelerime buradan bakabilirsiniz.

2.7. Lviv Handmade Chocolate

Lviv Handmade Chocolate

Hem lezzetli tatlılarından, çikolatalarından yiyebileceğiniz hem de sevdiklerinize değişik şekillerde çikolatalar hediye alabileceğiniz bir kafe düşünün. Şekil şekil çikolataları izlemekten uzunca bir süre içeriden çıkamadım.
Lviv’de buranın kafe kısmında oturma şansımız olmadı, sadece lezzetli çikolatalarından alışveriş yapıp çıktık ancak Kiev’de de bir şubesini denk gelip orada oturduk. Tatlıları da çikolataları kadar başarılıydı, özellikle erimiş çikolatasını denemenizi öneririm. Kahve eşliğinde tatlı molası için burası not alınabilir. Menüsüne de buradan ulaşabilirsiniz.

2.8. Nalyvky Zi L’vovamö

Lviv’de sadece vişne likörü yok tabi ki, gerek dış görüntüsüyle gerek de tadları ile sizi cezbedecek bir tane likörcü daha mevcut. Nalyvky Zi L’vovamö, Rynok Meydanı’na oldukça yakın mesafede bulunan bu şirin dükkanda deneme yaparak likörlerini satın alabilirsiniz.

İstediğiniz kadar tadım yapabiliyorsunuz, bu nedenle genelde sıra oluyor. Önünden geçerken boş görürseniz o anı sakın kaçırmayın.

2.9. Mazo Kafe (Masoch Cafe)

Konsept kafelerin en bilinenlerinden biri de Mazo Kafe. İçerinin konsepti seks üzerine; içtiğiniz bardakların süslerinden tuvaletlerine, hediyelik eşya bölümünden kırbaçla dolaşan garsonlara kadar bir sürü detay okuduğumu söyleyebilirim. Denenecek özel bir içeceği vs olmadığı için sadece meraktan bir bakıp çıktık bu kafeye. Önündeki heykel de alman kökenli “mazoşist” eğilimli yazar Leopold Von Sacher-Masoc’un kendisidir.

3. Akşam Yemeği

Akşam yemeği genel olarak et ağırlıklı, eğer vegan ya da vejeteryansanız Ukrayna’da çok az seçeceğiniz var.

3.1.Ribs Restaurant “At Arsenal”

Domuz kaburgası ile meşhur bir restoran olduğunu baştan belirtmem lazım. Farklı etleri de pişiyorlar ancak en meşhur yemekleri domuz kaburgası. Akşam yemeğini de konsepte çeviren mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Yer altında yer aldığı için bir tık basık bir mekan ama içeride bulunan silahlar oldukça dikkat çekiciydi. (Klostrofobisi olanların özellikle dikkatli olmasını öneririm.) Herkese üzerinde çizimlerin yer aldığı önlükler dağıtılıyor. Masalar kağıtla kaplanıyor ve kağıdın üzerine çizilen çatal, bıçak ve tabak resmi ile idare ediyorsunuz. Yiyecekler tabakta geliyor merak etmeyin ancak çatal ve bıçak beklentiniz olmasın. Zaten et restoranı olduğu için elle yemek de kolay oluyor. Lezzet olarak bence başarılıydı, tabi ki bu başarı önünde de kuyruk olmasına sebep olmuş. Gün farketmeksizin sağlam bir sıra beklemeye hazırlıklı olun.

Menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

3.2. Mons Pius

Etin her türlü pişirilmiş halini bulabileceğiniz bir restoran düşünün, üstelik en leziz haliyle yiyebileceksiniz o etleri. Kullandıkları baharatlar ve soslar o kadar kararındaydı ki bir sonraki gelişimde yine bir akşam yemeğini buraya ayırmayı düşünüyorum. Özellikle sıcak bir dönmede yolunuz buraya düştü ise uzun saatler bizim yerimize de bahçesinin keyfini çıkarın. Biz de bahçede oturarak dana yanak ve hamburgerlerini denedik. Özellikle dana yanağı şiddetle tavsiye ediyorum, yediğim en güzellerinden biriydi. Hamburgeri biraz fazla büyük olduğu için Uğur’a ağır geldi ama onun da tadı başarılıydı.

3.3. Gwara Delicatessen

Buraya kadar gelmişken Ukrayna’nın geleneksel yemeklerinden tatmadan dönmek haksızlık olurdu. Gwara tam bir lokal yemek yeri. Gelen kitle de genel olarak yerel insanlar. Biz gittiğimiz sırada restoranda bir düğün yemeği vardı, hoş anlara tanıklık ettik. İngilizce menüleri olmadığını özellikle belirtmek istiyorum ve çalışanlar da çok iyi İngilizce bilmiyor. Yemekleri sipariş vermeden önce uzun süre Google Çeviri’den çevirmek için uğraştık ama o kadar lezzetlilerdi ki kesinlikle buna değdi. Pancar çorbası özellikle bayıldığım bir lezzet oldu, kışın evde denemeyi planlıyorum.

Bir sonraki sefere kalan noktalar;
Meat & Justice,
Epic Burger,
The First Lviv Grill Restaurant,
NOA Asis Special,
Atlas,
Choven,
Champagneria X&X.


Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir