GizemceKeşiflerTravel & Food

Olvera Gezi Rehberi

Endülüs’un beyaz köylerinden biri olan Olvera‘ya diğer köylerde olduğu gibi bir kaç saatinizi ayırmanız yeterli oluyor. Bir önceki köyümüz olan Zahara de la Sierra’daki gibi çok yokuşlu sokakları olmadığı için yürüyerek keşfetmesi daha kolaydı.

Olvera’yı keşfetmeden önce Endülüs Hakkında Genel Bilgi yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bir günlük beyaz köy rotamızın ilk durağı olan Zahara de la Sierra, son durak olan Setenil de las Bodegas ve konaklamamızı yaptığımız Ronda Gezi Rehberi yazıları da ilgilinizi çekecektir.

Rüzgarı ile aklıma kazınan 9000 kişinin yaşadığı minik Olvera’mıza Zahara de la Sierra’dan 30 dakikalık araba yolculuğu ile ulaştık. Ücretsiz otopark noktasına aracımızı bırakarak rengarenk renklerle süslenmiş beyaz evlerin arasına attık kendimizi. Stresten kilometrelerce uzakta sadece yeni bir yer görmek için kaybolduğumuz bu sokakları hafızama kazımak için doya doya yürüdüm diyebilirim.

Olvera Kalesi (Castillo de Olvera) görülmesi gereken en önemli iki noktadan birisi. Giriş 2 Euro, bilet turist bilgilendirme noktasından alınıyor. Kalenin içinde bulunan merdivenler o kadar dik ve dar ki bir kişi zor çıkabiliyor, merdiven sayısı az olduğu için katlanılabilinecek seviyede.

Çıktığınızda gördüğünüz manzara bu şekilde, tam olarak tüm köy ayaklarınızın altında.

Kalenin içinde aynı zamanda Endülüs zamanından kalma Arapça yazıları olan eserler mevcut.

Kaleye çıkarken bize eşlik eden bu ihtişamlı kilisenin fotoğrafını çekmeyi sakın atlamayın derim.

Iglesia Nuestra Senora de la Encarnacion kilisesi köydeki tek kilise ve görmemeniz imkansız olduğu bir büyüklükte. Kiliseyi fotoğraflayabileceğiniz en güzel iki noktadan birincisi kaleye çıkan dış merdivenler (aşağıdaki fotoğrafın çekildiği nokta).

İkincisi ise kilise ve kalenin arasından köyün aşağı tarafına inen merdivenler. Aşağıdaki görsel de orada çekildi. Bu köylerin en sevdiğim yanı rahat fotoğraf çekebilmemiz oldu. İnsan sayısı az olduğu için çok kısa bekleyerek istediğiniz boşluğu yakalayıp rahatça fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Olvera gezi saatimiz siesta saatine denk geldiği için bu köyde herhangi bir şey yiyip içemedik. Bu tarz küçük yerleri gezecekseniz İspanya için yanınızda mutlaka atıştırmalık bir şeyler taşımanızı öneririm. Zaten küçük olduğu için az olan yemek ve marketlerin hemen hepsi kapalı oluyor. Eğer açık olsaydı Olvera’da denemeyi düşündüğüm iki yer vardı (birinin kapalı olma ihtimaline karşı ikinciyi listeme her zaman eklerim). İlk denemek istediğim yer La Bodega, ikincisi de El Puerto. Eğer birini açık bulup deneyimleme şansınız oldursa yorumlarınızı benimle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir