GizemceKeşiflerTravel & Food
Hastane Altı Plajı

Datça Merkez Plajları

Datça’da nerede denize girilir?

Bu sorunun cevabı iki kelime: Her Yerde?

Evet, evet doğru okudunuz. Datça merkezde resmen her yerde denize girebiliyorsunuz. Sırf bu yüzden bile Türkiye’deki en sevebileceğiniz deniz tatili olabilir. Dalgasız, hafif serin ve dupduru denizine eminim siz de doyamayacaksınız.

Merkezde girebileceğiniz 3 tane plaj var. Fotoğraflardan da sırasıyla bu plajları görebilirsiniz. 

1. Kumluk
2. Hastane Altı 
3. Taşlık

Hepsi birbirine çok yakın plajlar ve hepsinin farklı özellikleri var. Birini beğenmezseniz diğerine yürüyerek çok rahat geçme şansınız var. 

Gelelim plajların özelliklerine; 
?Kumluk Plajı: Akşamları restoranların masalarını, gündüzleri de şezlonglarını koyduğu bu plajda restoranlardan belirli bir tutar harcamanız durumunda şezlonglarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Kumlu ve sığ deniz sevenler burayı tercih edebilir. Özellikle çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenler burayı daha çok tercih ediyor. Restoranların şezlonglarının olmadığı küçük bir kısmı da var. 


?Hastane Altı Plajı: Bizim apartımıza yakın olduğu için en çok burayı kullandık. Plajı taş, girişi biraz zorluyor ancak ilerisi tam bir harikalar şöleni. Merkezdeki en serin su burasıydı. Belediyenin koyduğu şemsiyelerin altında ya da denize yakın olan ağaçların altında rahatça güneşten korunabilirsiniz. Oldukça uzun olan bu plajda otellerin şezlong ve şemsiyelerinden de yararlanabilirsiniz. Biz gün boyu denizde kalacağımız günlerde Mercan Cafe Beach’i tercih ettik. Buranın kafesinden kişi başı 25 TL harcama yapmanız durumunda şezlong ve şemsiyelerini gün boyunca kullanabilirsiniz.


Taşlık Plajı: Plaj çakıl ve kum karışımı deniz Kumluk Plajı kadar sığ değil. Hem yüzme bilenler hem de yüzme bilmeyenler için ideal bir denizi var. Plajın isterseniz şemsiyenizi alıp gidebileceğiniz boş bir alanı isterseniz de özel işletmelerin olduğu bir alanı var. Sezonda yoğunluktan dolayı buradaki işletmeler rezervasyon ile çalışıyor, bu da aklınızda bulunsun. Bu plajın hemen arkasında Ilıca Gölet’te de sizi değişik bir deneyim bekliyor. Göletin içinde kükürtlü su, altında da adete kaynayan bir volkan var. Hemen yanında deniz olan bu göletin içi resmen ılık.

Datça Yarımada’sının koylarını gezecek 3 gününüz varsa 3 Günde En Güzel Datça Koyları yazım tam size göre. Merkezdeki plajlar da dahil olmak üzere buraya kadar gelmişken en gözde denizlerde yüzme fırsatını kaçırmayın.

Fotoğraf ve videolara aşağıdaki Instagram gönderimden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir