GizemceKeşiflerTravel & Food

Dresden Gezi Rehberi

II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse komple yıkılıp savaştan sonra aslında uygun şekilde yeniden inşa edilen bir şehir düşünün. Dresden her yönüyle sizi kendine çekebilecek bir şehir. Zamanında çok yara alsa da günümüzde yaralarını sarmış bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor. Direkt bu bilgi ile giriş yapmak istedim çünkü biliyorum ki bunları okuduktan sonra Dresden’e bakışınız daha farklı olacak. Dresden Gezi Rehberi’ni sonuna kadar okuduğunuzda 1 günde gezilecek noktalara ve bilmeniz gereken diğer tüm detaylara ulaşmış olacaksınız.

Dresden, Almanya sınırları içinde olsa da Çek Cumhuriyeti’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Eğer gezmeli bir planınız varsa buradan önce ya da sonra Çek Cumhuriyeti’ni de rahatlıkla dahil edebilirsiniz. Biz Almanya içinde olduğumuz için Berlin’den tren ile 2 buçuk saatte ulaştık ve gezmek için tam 6 saatimiz vardı. 6 saatte orta bir tempoda dolaşarak çoğu yeri gördük diyebilirim. Vaktiniz var ise burada konaklayarak yavaş yavaş 2 günde de gezebilirsiniz ancak ideal süreyi 1 tam gün olarak düşünebilirsiniz. Konaklamayı burada yapacaksınız şehrin yeni bölgesi olarak geçen Neustadt bölgesinde otel/ev araştırmanızı tavsiye ederim. Eski bölge olarak geçen Altstadt’da fiyatlar oldukça yüksek. Konaklama alternatiflerine aşağıdaki arama butonundan hızlıca ulaşabilirsiniz.

 

Dresden ile ilgili anlık paylaştığım Instagram hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz. Almanya içinde daha fazla vaktiniz var ise Berlin, Hamburg ve Potsdam’ı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Üç şehir için de yazdığım tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Rehberli gezileri tercih edenler için ya da Dresden’e gelmişken şehrin farklı etkinliklerine dahil olmak isteyenler için Get Your Guide’in birbirinden keyifli etkinliğine göz atmasını tavsiye ederim. Özellikle az vakit olduğunda şehri yürüyüş turları ya da bisikletli turlarla gezmek baya kurtarıcı oluyor.

Almanya’nın bir çok şehrinde olduğu gibi Dresden de yokuşsuz bir şehir. Düz bir şehir olsa da bisiklet kiralamayı bu şehir için tavsiye etmeyeceğim. Ana görülecek yerler eski şehir (Altstadt) ve yeni şehir (Neustadt) olarak düşünebilirsiniz. Eski şehirde görülecek yerlerin hepsi birbirine yakın durumda. Yeni şehirde de bir kaç nokta ve genel olarak mahallenin dokusunu görmeniz yeterli olacağı için bisiklet burası için bence ihtiyaç değil.

Dresdende gezilecek noktaların konumlarına rahat ulaşabilmeniz için aşağıdaki haritada listeledim, kaydederek gezi planınızı rahatça hazırlayabilirsiniz.

Sıra geldi gezilecek yerlerin detaylarına, aceleniz varsa gezilecek yerler için aşağıdaki maddelere tıklayarak açıklamalarına hızlıca da erişebilirsiniz. 

1.Zwinger
2.Frauenkirche
3.Katholische Hofkirche (Dresden Katedrali)
4.Dresden Castle
5.Brühl’s Terrace
6.Stallhof
7.Fürstenzug
8.Augustus Köprüsü
9.Semper Oper
10.Neustadt
11.Kunsthofpassage
12.Neustädter Markthalle
13.Dresden Panometer
14.Japanisches Palais
15.The Grand Garden of Dresden

1.Zwinger

Zwinger’ı daha Dresden’i araştırırken merak etmeye başladığım yerlerden biri. Barok mimarinin etkileyici detayları fotoğraflardan bile beni kendine çekmeyi başardı. Bir zamanlar gösteri merkezi olarak kullanılan bu yapı 21 yılda inşa edilmiş. İnce ince işlenmiş detayları, heykelleri, havuzları ve bahçeleri ile en az 20 dakikanınızı buranın dışını gezmeye ayırın derim. Biz gezerken normalde yemyeşil olan bahçe maalesef tadilattaydı. Umarım siz gezerken tadilat bitmiş olur da o özenle düzenlenmiş yeşilliğe benim yerime de şahit olabilirsiniz.

Bahçe ve üst kısımlarına giriş ücretsiz. İçeride farklı bölümlerde farklı sergiler ve müzeler mevcut. Müze giriş ücreti 14 Euro. Her gün 06:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2.Frauenkirche

Zwinger’i çok beğensem de Frauenkirche, mimari olarak Dresden’deki bir numaram oldu. Savaş sırasında tamamen yıkılan kilisenin kalıntıları 50 yıl boyunca savaş anıtı olarak kalması için kaldırılmamış. 1994’te Almanya’nın birleşmesinden sonra yeniden inşa edilmiş. dış cephesi 2004, içi de 2005 yılında tamamlanmış.

Kilisenin içine giriş ücretsiz. Pazar günleri hariç her gün saat 10:00 ile 18:00 saatlerinde içini gezebilirsiniz. Sadece Pazar günleri 12:30’da ziyarete açılıyor. Önündeki geniş meydandan da dışını rahatça fotoğraflayabilirsiniz.

3.Katholische Hofkirche (Dresden Katedrali)

Şehrin kalbinin attığı yer Schlossplatz’de yer alan katedral şehrin en büyük yapılandan biri. Zaten dolaşırken ilk dikkatinizi çekecek yapılardan biri bu olacak. İçerisine kapalı olduğu için giremedik ama dışının heybeti bile yetti. 1755’te inşasının bitmesine rağmen, zamanla kararmış gibi çok eski görünüyor. Bu durum, yapıldığı malzemenin bir özelliğinden kaynaklanmaktadır.

4.Dresden Castle

İsminde kale geçsede dışarıdan fotoğraflayabileceğiniz bir kale görseli mevcut değil. İçerisinde de saraya ait detayları görebileceğiniz bir müze mevcut. Avluyu ücretsiz gezebiliyorsunuz, bizim şansımıza burası da tadilattaydı. Müzenin içini gezmek için iki bilet türü mevcut. İkisinin de detaylarını içeren fotoğrafları aşağıya bırakıyorum. Müzede Osmanlı Bölümü de mevcut.

5.Brühl’s Terrace

Sadece Dresden’in değil “Avrupa’nın Balkonu” olarak da adlandırılan Elbe Nehri manzaralı terası minik bir mola noktası olarak değerlendirebilirsiniz. Yorulduğumuz için burada verdiğimiz kısa mola bize çok iyi geldi.

6.Stallhof

16. yüzyılda süvari turnuvalarının yapıldığı eski bir meydan olarak adlandırabiliriz burayı. Meydandan ziyade bana bir avluyu andırdı. Duvarlardaki detay süsler ayrıca beğendiğim nokta oldu.

Günümüzde burası kültürel etkinlikler ve Noel zamanı kurulan Noel pazarı için kullanılıyor.

7.Fürstenzug

Porselen karolardan yapılan bu uzun duvar resmi Stallhof’un duvarının diğer cephesinde yer alıyor. Schlossplatz’de gezerken de bu duvarın bir kısmını göreceksiniz. Gizli bir yerde kalmadığı konuma bakmadan da kolayca bulabilirsiniz. Duvara işlenen bu sanat eserinde1121-1918 yıllarındaki Sakson imparatorları yer alıyor.

8.Augustus Köprüsü

Bence köprüler şehirlere çok başka bir hava katıyor. Altından su geçsin geçmesin şehrin karakterlerinin oluşmasında -en azından benim gözümde- farklı bir yeri var. Augustus Köprüsü’nde güzel fotoğraflar yakalayarak şehrin Neustadt tarafına geçmek için kullanabilirsiniz.

9.Semper Oper

Avrupa şehirlerine gidilir de opera binası görülmez mi hiç. Şimdiye kadar Avrupa içinde özensiz yapılmış bir opera binası görmedim sanırım. Sanatseverseniz ve bu şehirde yeterince vaktiniz varsa tabi ki burada bir gösteri izlemelisiniz. Binanın içini görmenin yöntemlerinden biri bu, diğeri de rehberli bir tur almak.

10.Neustadt

Şehrin yeni kısmı olarak nitelendirilen bu mahalle şimdiye kadar bahsettiğimiz Altstadt bölgesinden çok farklı bir dokuya sahip. Alternatif kültürlerin öne çıktığı bu şirin mahallede özenle yapılmış bir çok grafitili binayla, konsept kafelerle ve dünya mutfaklarından örneklerle karşılaşabilirsiniz.

Mahalle harita üzerinden geniş bir alana yayılmış olsa da Augustus Köprüsü’nden karşıya geçtikten kısa bir süre sonra mahallenin bahsettiğim dokusunu görmeye başlıyorsunuz. Vaktiniz yettiği kadar buranın sokaklarında kaybolabilirsiniz. Vaktiniz kısıtlı ise de aşağıda bahsedeceğim bu mahalle içindeki noktalara giderken zaten bir kısmını görmüş olacaksınız.

11.Kunsthofpassage

Sıcak havada gezmeyi sevsem de buraya yağmurlu bir günde gelmediğim için bi üzülmedim desem yalan olur. Görmüş olduğunuz mavi binanın üzerine eklenen borular yağmurlu havada gözlerinizi şenledirdiği gibi kulağınıza da hitap ediyormuş. Yağmurun düşerken çıkardığı sesten bir müzik dinlemek mi? Yaratıcı insanlara bayılıyorum.

Burası aslında bir pasaj. Hemen her bina üzerinde farklı tasarımlar göreceğiniz pasajı karış karış gezmeden çıkmayınız. Biz Pazar günü gezdiğimiz için dükkanlar kapalıydı, restoranların hemen hepsi açıktı.

12.Neustädter Markthalle

Alışveriş severlerin de yüzünü güldürüyor Dresden. Pazar günü gitmediğiniz takdirde geniş bir alışveriş alanına sahip olan Neustädter Markthalle’yi değerlendirebilirsiniz. Diğer bölgelerde alışveriş yapılacak çok fazla yer olmadığı için burası altın değerinde bence. Bizim Dresden gezimiz Pazar gününe denk geldiği için burası kapalıydı.

13.Dresden Panometer

Dresden’in 1756’daki ve 1945’teki görüntüsünün nasıl olduğunu görebileceğiniz iki farklı görsel içeren müze. İki görsel dönüşümlü olarak yayınlanıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yıkımı ve yeniden yapılması en ilgi çekici noktalardan. Eğer vaktiniz var ise Dresden’i tam anlamıyla tanımak için güzel bir alternatif olabilir. Maalesef biz tren saatlerinden dolayı burayı planımıza dahil edemedik. İstanbul’daki Panaroma 1453 ile benzer olduğunun bilgisini verebilirim.

14.Japanisches Palais

Zamanımız yetmediği için göremediğimiz yerlerden biri de burası oldu. Sarayın içinde dönemsel sergilere yer veriliyor. Bilet alabileceğiniz sitenin linkini buraya bırakıyorum. Sarayın içinden ziyade nerdeyse herkesten okuduğum kadarıyla bahçesinin çok keyifli olmasıydı. Tren saatleriyle planlarım çakışmasaydı burayı bir dinlenme noktası olarak kullanmayı planlıyordum.

15.The Grand Garden of Dresden

Göremediğim için en üzüldüğüm yer burası oldu. Üzüntüm çok uzun sürmedi çünkü artık Almanya sınırları içinde ikamet ettiğimize göre buraya yeniden gelebiliriz diye kendimi avuttum.
Dresden’den bir gün önce kendimizi doğaya attığımız için burayı biraz ikinci plana attık. Normalde geziye buradan başlayacakken tren istasyonuna dönerken uğrayalım diye düşündük. Günün sonunda bir baktık zaman filan kalmamış, trene bile koştura koştura yetiştik. Eğer siz benden önce görebilirseniz yorumlarınızı bekliyorum.

Daha fazla keşif için takipte kalın.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum