GizemceKeşiflerTravel & Food

Setenil de las Bodegas Gezi Rehberi

Setenil de las Bodegas şimdiye kadar gördüğüm en ilginç köy. Kimin aklına gelirdi devasa kayaların altına evleri sıkıştırmak. Cadiz’e bağlı şirin köyümüze bu enteresan görüntüsünden dolayı her yıl akın akın turist geliyor.

Sosyal medyanın gücü ile gelişen 3 bin kişilik nüfuslu minik köyümüz Endülüs’ün gözde noktalarından biri haline gelmiş durumunda.

Üzeri kayalar ile kaplı daracık sokaklar, şirin hediyelik dükkanları, lezzetli atıştırmalıklarıyla keyifli bir kaç saat geçirmek isteyenlerin rotasına ekleyebileceği bir köy.

Burayı diğer beyaz köylerden ayıran en önemli özellik kayalıkların altına yerleştirilen beyaz evler, göreceğiniz en değişik köylerden biri olduğunun garantisini verebilirim. Eğer bu köyün yakınlarına yolunuz düştü ise rotanıza ekleyeceğinize pişman olmayacağınız bir köy olduğunun garantisini verebilirim. Diğer beyaz köylerde olduğu gibi 2-3 saatinizi buraya ayırmanız yeterli olacaktır.

Günübirlik planladığımız beyaz köyler rotamızın son durağı olduğu için bu köye akşamüstü gelebildik. Eğer sizin imkanınız olursa sabah erken saatlerde gelmenizi öneririm aksi durumda bizim gibi insan seli ile birlikte gezmek zorunda kalıyorsunuz.

Otopark konusunda diğer köylerdeki kadar şanslı değildik burada, ücretsiz otopark bulamadık maalesef. Köyün girişinde kapalı bir otopark bulduk, ücreti günlük 2 Euro’ydu.

Bir önceki köyümüz olan Olvera’da siesta saatine denk geldiğimiz için herhangi bir şey yiyip içememiştik. Buraya kendimizi attığımızda baya acıkmıştık.


İspanya’nın meşhur iberico etini aranızda duymayan var ise Endülüs bölgesine gelmeden bir araştırmanızı öneririm. Endülüs turu boyunca gittiğimiz her yerde denedik diyebiliriz. Öncelikle hassasiyeti olanlar için belirtmem gerekir, iberico domuzun bacağından yapılan bir et çeşidi. Dolayısıyla domuz yemiyor iseniz bu yemeği listenize eklemenize gerek yok. İberico, mısırla beslenen ve dağlık genişliklerde otlayan siyah İber domuzlarından yapılmaktadır. Yapım aşaması da oldukça dikkatimi çektiği için sizinle paylaşmak istiyorum. Fazla yağından arındırıldıktan sonra tuzla kaplanarak 2 hafta 0 ile 8 derece arasında bekletilir. Sonra iyice yıkanır ve nemli bir odada dikey bir pozisyonda süspanse edilir. Yaklaşık 2 ayda bu şekilde bekletildikten sonra dikey olarak askıya asılarak kurutulur ve olgunlaşmaya bırakılır. Bu kadar aşamadan geçen etin lezzetsiz olma ihtimali zaten oldukça düşük. Şarap yanında sadece atıştırmalık olarak ya da çıtır çıtır sandviç ekmeği içinde zeytinyağı ile tercih edebilirsiniz.

Setenil de las Bodegas’ta açlıktan kendimizi tesadüfen attığımız La Dehes‘da bu kadar güzel bir iberico yiyeceğimizi tahmin edemezdik. Görselde görmüş olduklarının toplamı 12 Euro tuttu. Yanında içtiğimiz içeceğin ismi de vermouth, Endülüs bölgesinde oldukça meşhur olan şarapla yapılan kokteyl tarzında içeceklerden biri.

Endülüs bölgesine merakınız ya da gezme planlarınız varsa daha fazlası için Endülüs Köyleri içinde yer alan diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Yeni yazılar için takipte kalın.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir