GizemceKeşiflerTravel & Food
Knidos

Knidos

Günbatımı severleri buraya alalım —> Knidos 


Datça’da görülecek en önemli noktalardan biri bence Datça Yarımadasın’nın en batısı olan Knidos. 

Palamutbükü’ne yarım saat mesafede olduğu için günü planlarken buna dikkat etmenizi öneririm. Biz sabahtan Palamutbükü’ne gidip güzel bir deniz sefasının ardından akşamüstü Knidos’a geçerek gün batımını izledik. 
Alternatif olarak Knidos’ta da denize girilebilecek plaj mevcut, isterseniz tüm günü Knidos’ta geçirecek şekilde de planlayabilirsiniz. (Denizi Palamutbükü kadar güzel olmadığını baştan belirtmek isterim.) Eğer bu seçeneği seçerseniz şemsiye, sandalye, yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almanız güzel olur çünkü sadece bir tane restoran bulunuyor, plaj için işletme bulunmuyor.

Biz özel aracımızla ulaşımı sağladık, aracı olmayanlar Datça merkezden ya da Palamutbükü’nden kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilir. Yolu virajlı ama dikkatli gidilirse ekstra tehlikeli bir yol değil. Giderken solda kalacak harika manzarayı izlerken bizi de anın. (Aşağıdaki Instagram gönderimde son videoda veya öne çıkan Datça hikayelerinde harika manzarayı görebilirsiniz.)

Knidos üzerine upuzun yazılar yazılmayı hak eden eski çağlardan kalma bir antik kent. Aynı zamanda geçmişte önemli bir ticaret ve sanat merkezi olan bu antik kentte arkeolojik çalışmalar hala devam ediyor. Geçmişte çıkarılan bir çok eserinde yabancı arkeologlar tarafından kaçırılarak kendi ülkelerine götürdükleri bilinmektedir. Kalan eserlerle bile büyüleyici güzelliğe sahipken her eserinin yerli yerinde olmuş halini hayal bile edemiyorum. Zaten antik kentlerde beni kendine çeken en önemli nokta bu yarım halleri ile hayal kurmamızı sağlamaları. Yarım bir kapıyı ya da duvarı hayalinde yaşanmışlıklarıyla canlandırarak tamamlamak mükemmel bir duygu değil mi?

Antik kente Müzekart ile girebilirsiniz. Kartı olmayanlar 17,50 TL vererek de giriş yapabilirler. Giriş yaptıktan sonra antik kentten kalan harika kalıntıları izleyerek tepeye çıkabilirsiniz. Tepede de gördüğüm en güzel gün batımlarından birini izlemeden sakın dönmeyin, çok şey kaçırırsınız.

Knidos Feneri

İlk gidişimizde antik kentin girişinde solda kalan tepede gün batımını izlemiştik. İkinci gidişimizde zamanımızı ayarlayarak antik kentin solundaki tepede kalan fenere çıkarak bün batımını izledik. Yaklaşık 20-30 dakikalık bir yürüyüşün ardından fenere ulaşabilirsiniz. Yürüyüş severler gidiş saatini buna göre ayarlayarak manzaranın keyfini bir kaç tık daha üst seviyeye çıkarabilir. Fenere giderken aşağıdaki gibi oturma alanı olmayacağını düşünerek sandalyelerimizi almıştık ancak çıktığımızda boşuna taşıdığımızı farkettik. Fenerin kenarında oturmak için bir duvar kenarı mevcut. Biz taşıdık, siz de boşuna taşımayın. Çok kısa bir rota olmadığı için yanınıza minimum eşya almanızda fayda var. Tehlikeli bir yol değil ancak deniz terliği ile de yürünecek kadar rahat bir yol değil. Normal bir spor ayakkabı ile çok rahat yüründüğünü tecrübe ettik. Yola girişte bir tabela var, bu tabeladan sonra yol üzerinde bulunan fenere giden boruları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Antik kent normalde 20:00’da kapanıyor, bu saatten sonra giriş yapılamıyor. Ancak buradaki gün batımının ününden dolayı görevliler izlemeye gelenlere gün batım saatine kadar kalmalarına izin veriyor. Gidiş saatinin geldiğini bekçilerin çaldığı düdükle anlayabilirsiniz. Siz de fenerde gün batımını izlemeyi tercih edecen kesimden olursanız dönüş saatinize de dikkat etmenizde fayda var. Gündüz normal olan bu yol karanlıkta birazcık ürkütücü olabilir.

Fenerde gün batımı izlemek isteyenler için ek bilgiler: yolu terlikle yürünebilecek bir yol değil, spor ayakkabınız yanınızda olsa iyi olur. Fenere ulaşmak ortalama 30-40 dakika sürüyor. Yolda tabelalar var ancak gözden kaçıran olursa diye ufak bir tüyom var; toprak yolda yer alan boruları takip ederek de fenere ulaşabilirsiniz. Hem antik kenti gezmek hem de fenerde gün batımı izlemek isterseniz 2-3 saatinizi buraya ayırmanızı tavsiye ederim.

Gelirken üzerinize rüzgar geçirmeyen bir şey almanız iyi olabilir. Oldukça rüzgarlı olan Knidos’a sıcak bir günde bile gitseniz gün battıktan sonra üşüyebilirsiniz. Gün batımını aşağıdaki tepelerde izleyecekler, sandalyelerinizi yanınızda getirmeyi unutmayın. Atıştırmalık için yanınıza bir şeyler almanız güzel olabilir, benim tavsiyem bu muhteşem manzaraya karşı yine buraya ait bir şeyler getirmeniz. Mesela Datça’nın şarabı, bademi ve üzümü güzel bir üçlü olabilir. ? 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir