GizemceKeşiflerTravel & Food

Berlin Yemek Notları

Berlin’de 6. ayımızı devirmek üzereyken sağlam bir yemek rotası çıkaracak kadar deneyim edindiğimizi farkettim. Bundan sonra Berlin Gezi Rehberi benden sorulacağı gibi Berlin Yemek Rehberi/Notları da benden sorulacak! Aslında bu yazıyı Berlin Gezi Rehberi ile birlikte yayınlamam gerekiyordu ama ufak bir atlama olmuş. Geç olsun güç olmasın diyelim. Yeni yerler denemeyi sevdiğimiz için bu yazı içeriği yeni deneyimlerimizle büyümeye devam edecek.

Berlin’de deneyimlediğimiz tüm yemek notlarını içeren bu yazı ile Instagram üzerinden en çok sorulardan birini hakkıyla cevaplamış olacağım. Anlık paylaştığım hikayeleri merak edenler buraya tıklayarak hızlıca ulaşabilir.

Berlin’de nerede yemek yenilir? sorusundan önce hızlıca bir Alman yemek kültürüne giriş yapalım. Alman yemek kültürü et ve patates üzerine kurulu olduğu için çok fazla çeşitliliğe sahip değil maalesef. Ülke içinde genel olarak mutlaka denemeniz gereken currywurst isimli sosisleri, patatesleri ve uzun sürede pişirilmiş herhangi bir çeşit etleri (menülerde genelde belirtiyorlar). Tabi hal böyle olunca kısa bir turistik geziyle bile Berlin’de dünya mutfağına dair çok fazla seçenek olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bir de özellikle vegan ya da vejeteryansanız Berlin’de yemek yeri bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Berlin’de en sevilen birinci atıştırmalık currywurst ikincisi de döner seçilmiş bu arada. Döner konusunu aşağıda detaylı inceleyeceğimiz için burada çok fazla detaya girmiyorum.

Minik bir seyahat tüyosu verdikten sonra yemek noktalarına geçmek istiyorum. Berlin gibi büyük şehirlerin gezi planını hazırlarken yemek listesini özellikle kalabalık tutuyorum. Böylece karnımız acıktığında ya da canımız kahve vs çektiğinde o an nereyi geziyorsak yakınlarında mutlaka bir yerler kaydetmiş oluyorum. O yüzden size önerim yorumlarını beğendiğiniz, damak zevkinize uyacağını düşündüğünüz tüm noktaları Google Maps’te bir liste oluşturarak kaydetmeniz.

Aşağıda detaylı bilgi verdiğim yemek noktalarının konumlarına bu listeden ulaşabilirsiniz. Birden fazla şubesi olanlarda denediğim şubeyi listeye ekledim. Siz gezi planınıza göre diğer şubeleri de tercih edebilirsiniz.

Şimdi sıra geldi deneyimlediğimiz tüm yemek noktalarına. 6 aylık deneyim ve 1 yıl önce yaptığımız turistik geziyle birlikte liste biraz uzadı (yeni deneyimler eklendikçe uzamaya da devam edecek). Aradığınıza kolay ulaşabilmeniz için aşağıdaki maddelere tıklayarak açıklamalarına hızlıca gidebilirsiniz.

1.Kahvaltı
2.Kahve & Atıştırmalık
3.Öğlen & Akşam Yemeği

1. Kahvaltı

Avrupa’da Türkiye’dekilerle benzer konseptte kahvaltıcıları bulabileceğiniz nadir şehirlerden biri Berlin olabilir. (Türkiye dışından Berlin’i ziyarete geleceklere duyurulur.) Bunun dışında Berlin’de efsane hamur işleri olan fırınlar, yumurtanın her çeşidini deneyebileceğiniz kahvaltıcılar, birbirinden farklı bowlları olan mekanlar mevcut. Bizim kahvaltı tercihimiz genelde yumurta ve hamur işi ağırlıklı oluyor. Birazdan bahsedeceğim kahvaltıcıların çoğunun içeriği bu şekilde olacak. Sözü uzatmadan başlayalım kahvaltı mekanlarımıza.

1.1.44 Brekkie

Berlin’de en keyif alarak yediğim kahvaltıcılardan biri 44 Brekkie. Uzun uzun yenilecek bir kahvaltı konsepti yok ancak genelde önünde uzun uzun bekleme sırası olduğu için hafta sonu açılış saatinden önce orada olacaksanız planınıza alın derim. Bizim gibi hafta içi denemeyi düşünürseniz çok daha şanslı olabilirsiniz. Yine de açılış saatinde orada olursanız riske atmamış olursunuz. Take away seçenekleri de var, sıra beklemeden alıp bir bankta vs oturarak da yiyebilirsiniz (sıra uzunken bu seçeneği tercih eden kişi sayısı oldukça fazla).

Gelelim işin lezzet boyutuna aslında içeriğine baktığımızda temelde bizim evde kahvaltı için kullandığımız malzemelerden yapılıyor. Ancak her biri özenle seçilince ortaya baya başarılı bir lezzet şöleni çıkıyor. Fotoğrafta gördüğünüz gibi içi dolu dolu sandviç şeklinde geliyor kahvaltı. Temel malzemeler üzerine siz kendi istediklerinizi eklettirerek kendi sandviçinizin içeriğini kendiniz belirlemiş oluyorsunuz. Online menüsü bulunmuyor, iki sandviç ve 2 kahve 28 Euro tuttu.

1.2.Distrikt Coffee

Kahvaltısından ve kahvesinden en keyif aldığım yeri ilk sıraya alarak minik bir torpil yapmış olabilirim. Güleryüzlü çalışanı ve leziz kahvaltısı için benden tam puan alan yerlerden biri. Özellikle hafta sonu uzun sıra beklememek için açılış saatinden 5-10 dakika önce kapısında olmanızda fayda var. Online menüsü bulunmuyor fotoğrafını aşağıya ekliyorum.

1.3.Factory Girl

Uzun keyifli kahvaltı yapabileceğiniz yerlerden biri bence Factory Girl. Yemekler genel olarak keyifliydi, çalışanları çok kibar ve güler yüzlüydü. Yemekte en çok sevdiğim detay ilk fotoğraftaki kırmızı köz biberli sostu, baya baya başarılıydı. Hafta içi sabah saat 10 gibi gittiğimiz için hiç sıra beklemeden yer bulabildik. Saat 11 gibi kapıda sıra olmaya başladı. Hafta sonu bu saatleri unutun derim. Sıra beklememek için sabah açılış saatinde kapıda olmanızda fayda var.

1.4.Benedict

Berlin’de abonesi olduğumuz, en büyük ve her zaman dolu olan kahvaltıcı burası. Hafta içi, hafta sonu, erken ya da geç saat farketmeksizin her zaman sıra bekleyerek oturduk buraya. Hatta bir keresinde sıra çok uzun olduğu için pes edip beklememiştik. Yakın zamanda yeni bir şube açtığı için en azından artık iki farklı konum seçeneğimiz oldu. (Yeni şubeyi denediğimde yorumlarımı günceleyeceğim.)

Genel olarak sıra beklemek çok tercih ettiğim bir şey olmasa da eğer beklediğim mekan o sıraya değecek yemeklere sahipse beklemeye karşı değilim. Burası da benim için öyle bir yer. Özellikle tatlı seçenekleri tam benim damak zevkime hitap ediyor. Adından da anlaşılacağı üzere burası aslında benedictçi. Eggs Benedict seviyorsanız ve yolunuz Berlin’e düştüyse bence burayı mutlaka listenize almalısınız.

1.5.House of Small Wonder

Burası da yakın zaman keşiflerimden biri oldu. Aslında çok uzun zamandır listemdeydi ama bir türlü kısmet olmadı deneyimlemek. Mekan binanın iç tarafında kaldığı için ve dışarıya küçücük bir tabela koydukları için bulmakta birazcık zorlanabilirsiniz, pes etmeyin. İçerisi çok keyifli dizayn edilmiş bir kafe burası. Çalışanları da oldukça ilgili. Lezzetlerine gelecek olursak; Kruvasan French Toast’unu hiç beğenemedim. Kruvasan, şurup ve meyvelerden ibaretti ve kruvasanı bayattı. Ama çırpılmış yumurtalı ve patates gratenli tabağını çok beğendim. Kahvesinin tadı da oldukça başarılıydı. Biz hafta içi gittiğimizde hiç sıra yoktu ama popüler yerlerden biri olduğu için hafta sonu erken saatte kapıda olmakta fayda var.

1.6. Zeit Für Brot

Almanya’nın fırınları genel olarak çok başarılı oluyor. Hamur severseniz ya da uzun kahvaltı için vaktinizin az olduğu bir günde iseniz kahvaltı listenize dahil edebilirsiniz. Buranın Berlin içinde bir kaç noktada şubesi var. Konumunuza göre size en yakın olanı seçebilirsiniz. Ekmekleri inanılmaz başarılı olduğu için bir tane sandviçlerinden denemelisiniz bence. Biz tatlı olarak cinnamonrolls tercih ettik, yediklerim arasında en güzeli diyemeyeceğim ama tad olarak ortalamanın üzerindeydi. Daha sonra gittiğimde cevizli olan çeşidini denedim, o ortalamanın üzerindeydi bence. Eğer cinnamonroll seviyorsanız mutlaka cevizli olanı tercih edin derim. Kahvesi de bir fırına göre gayet iyiydi.

1.7. La Maison

Hazır fırınlardan konu açılmışken bir diğer favorime geçiş yapmanın vakti gelmiş demektir. Konum olarak tam kanal kenarında kaldığı için bence çok kıymetli bir yerde. Özellikle sıcak bir havada Berlin’de iseniz buradan bir şeyler alıp kanal kenarında minik bir piknik yapmak çok keyifli olacaktır. Kruvasanını, sandviçini ve cinnamonrollünü denedik, hepsi birbirinden güzeldi. Bu leziz tatları fırının kendi masalarında oturarak yeme şansınız da var ancak masaları az sayıda olduğu için boş masa ihtimali genelde düşük oluyor.

1.8. Good Morning Monday

Küçük ama içi lezzet dolu bir kahvaltıcı burası. Özellikle pankekine tam anlamıyla bayıldım diyebilirim. Çok popüler olmasa da az masaları olduğu için sıraya denk gelme ihtimaliniz yüksek. Ne olur ne olmaz siz açılış saatinde önünde olun derim. Muhtemelen mutfağının küçük olmasından kaynaklı siparişlerimizin gelmesini bir süre bekledik. Bunun dışında her şey çok keyifliydi.

1.9. Stil Brunch

Eski evimize çok yakın bir konumda olan bir kahvaltıcıydı burası. Google Maps’ten etrafımızda nereler var diye kontrol ederken tesadüfen keşfetmiştik. Geçici evimizde kaldığımız 2 ay içinde 2-3 defa kahvaltımızı burada yaptık. Her seferinde de ayrı keyif aldık. Eğer yolunuz buranın çevresinden geçerse değerlendirin derim.

1.10. Nah am Wasser

Berlin’e turist olarak geldiğimizde Benedict’in önünde uzun bir sıra olduğu için bekleyemeyip oranın çevresinde haritadan tesadüfen bulduğumuz bir yerdi burası. İngilizce menüleri olmaması dezavantaj olsa da çalışanlarının İngilizce bilmesi ile bu dezavantajı ortadan kaldırdılar. Özellikle kruvasanlarından gelen buram buram tereyağı tadına bayıldım. Onun dışında da yediğimiz her şey çok keyifliydi. Biz öğlene doğru gitmiş olmamıza rağmen hiç sıra yoktu. İkinci defa gitme şansını henüz bulamadığımız yakın zamandaki durumunu gözlemleme şansım maalesef olmadı. Berlin içinde iki farklı konumu mevcut.

2.Kahve & Atıştırmalık

2.1.Five Elephants Coffee

Kahvelerine bayıldığım Five Elephants ile açılışı yapmak istiyorum. Hem çalışanlarının ilgilisi hem de denediğim iki şubesinde de ortamının güzelliği beni her seferinde yeniden buraya çekiyor. Şubelerini kontrol ederek bir kahvenizi mutlaka burada için derim. Berlin genel olarak kahve konusunda oldukça başarılı.

2.2.19grams

Kahvesini baya sevdiğimiz, sadece yerinde değil evde içmek için de aldığımız kahvecilerden biri 19grams. Berlin genelinde birden fazla şubesi var. Merkezi noktalarda olduğu için illa ki yakınınızda bulacağınızı düşündüğüm, özellikle gitmenize gerek olmayacak yerlerden. Kahvaltı servisleri de mevcut ancak henüz deneme şansımız olmadı. Tatlılarını ara ara deniyoruz, bence gayet başarılılar. Fikir olması için menüsünü de buraya bırakıyorum.

2.3.Die Espressonisten

Turist olarak geldiğimizde yürümekten yorgun düşüp tesadüfen kapısında kendimizi bulduğumuz bir kahveci burası. Turistik noktalara yakın olmasından ziyade kahvesinin güzelliği en önde çıkan özelliklerinden biri benim için. Berlin’e yerleştikten sonra da yolumuz kafenin bulunduğu konuma düştükçe buraya uğramayı ihmal etmiyoruz. Ayrıca çalışanları da çok güler yüzlü.

2.4.Brocca Cafe

Berlin’de olduğumuz nadir hafta sonlarında mutlaka yürüyüş yapmak için dışarı çıkmaya çalışıyoruz. Bu şirin kafe de o zamanlardan birinde tesadüfen keşfettiğimiz bir kafe oldu. Önünden geçerken hadi bir kahve içelim diye girip tatlılarının güzelliği bizi cezbedince kahvenin yanında fotoğraftakileri denerken bulduk kendimizi. Denediğimiz her şeyi beğendik, vegan ve glütensiz seçeneklerinin de olması kalbimizi ayrı çaldı.

2.5.Cafe Bolacha

Yolumuzu bu kafeye düşüren şey Belem Turtası (Pastel de Nata) sevdamız oldu. Goole Maps’te Berlin’de nerede bulabiliriz acaba diye aratırken baya bir seçeneğimiz olduğunu görünce oldukça şaşırdık. Portekiz kafesi olduğunu düşünerek geldiğimiz bu kafenin sabinin Türk çıkması bizi ikinci defa şaşırttı. Üstelik Belem Turtası bizden baya yüksek puan aldı. (Orijinali ile kıyaslamayı çok önce bıraktık.) Belem Turtası’nın tanesi 2.20 Euro.

2.6.Limonadier

Akşam kokteylinizi içip sohbet etmelik bir mekan arıyorsanız burayı da listenize ekleyin derim. Sadece tatlı kokteyl seviyorsanız burayı önermem çünkü özellikle tatlı istediğimizi söylediğimizde bile ekşimsi bir bardak geldi. Menülerini inceleyebilmeniz için buraya bırakıyorum. Kokteyllerin isim seçimlerine de ayrıca bayıldım.

2.7.Rausch Schokoladenhaus

Çikolata severseniz burayı kesin kesin Berlin listenize ekleyin. Kendi ürettikleri kakaolarla müthiş lezzetler yakalayan tarihi Rausch Schokoladenhaus’dan ister çikolata satın alarak evinize ya da hediye olarak götürebilir isterseniz de üst katında bulunan kafesinde oturarak müthiş lezzetlerinden deneyebilirsiniz. Özel yapım çikolata olduğu için fiyat olarak normalin üzerinde olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Kafe bölümünün menüsünü de buraya bırakıyorum.

3.Öğlen & Akşam Yemeği

Öğlen ya da akşam yemeği için Türk mutfağı ve Asya mutfağı en yaygın göreceğiniz mutfaklardan olacak. Özellikle dönercileri büfe olarak hemen her köşe başında görebilirsiniz. Büfelerin olmadığı köşe başlarında da kebapçılarla karşılaşacaksınız. Döner konusunu biraz açmak istiyorum çünkü (kırmızı çizgim) Türkiye’de yediğimiz dönerler ile Berlin’de yediğimiz dönerler arasında baya bir fark var. Zaten buradaki dönerler “Berlin Döneri” olarak adlandırılıyor. Özetle kıymadan yapılan etli dönerin içine ızgara sebzeler ve değişik soslar eklenerek yapılıyor. Türkiye’de yediğimiz yaprak döner kıvamında döneri ise çok nadir bulabiliyorsunuz (hala bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor).

3.1.Curry 61

“Currywurst” Almanya’ya gelen herkesin denemesi gereken atıştırmalıklardan biri. Zaten öyle çok fazla geleneksel yemekleri olmadığı için kaçırmayın derim. Avrupa’nın başka noktalarında da göreceğiniz bu sosis yemeğini önünüze gelen her yerde denemenizi tavsiye etmem. Benim şimdiye kadarki deneyimlerimin içinde en sevdiğim yer burası oldu. Domuz etiyle yapıldığını hassasiyeti olanlar için belirtmem gerekiyor. Domuz etinin dahil olmadığı vegan seçenekleri vs de mevcut. Buranın tek bir şubesi var ve önünde hemen hemen her zaman sıra var. Hızlı ilerlediği için gözünüzü korkutmasın sıranın uzunluğu. Turistik noktalara yakın olması da buranın en büyük avantajlarından biri. Patates ve sosis olan çeşidini yiyoruz biz genelde. Patatesleri güzel olduğu için size de onu tavsiye ederim. Patates ve sosis 5 Euro civarına geliyor.

3.2.Curry 36

Berlin içinde oldukça fazla şubesi ile karşılaştığınız bir currywurst noktası burası. Tad olarak diğerleri arasında en son sırada önereceğim bir yer. Eğer ki diğer belirttiğim noktalarda deneme şansınız olmazsa burayı tercih edin derim. Kötü bir tadı yok ama diğer currywust için önereceğim diğer yerler lezzet olarak çok daha iyi. Fiyat olarak burası da patates ve sosis alırsanız 5 Euro civarına geliyor

3.3.Curry Baude

Curry Baude, lokal bir currywurstçu. Gesundbrunnen metro istasyonunun hemen yanında bulunuyor. Bizim şuanki evimize yakınlığı ve bir Alman arkadaşımızın önerisi sayesinde kendisini deneyebildik. Bence lezzet olarak gayet başarılıydı. Turistik noktalara çok yakın olmadığı için yolunuz bu tarafa düşmeyecektir ama lokal bir lezzet arıyorsanız burayı değerlendirin derim. Burada da sosis ve patates 4 Euro.

3.4.Hofbräu Wirtshaus Berlin

Yeni bir şehri ve kültürü tanımanın en güzel yollarından biri geleneksel restoranları bence. Hofbräu, Berlin, Münih ve Hamburg’da gidebileceğiniz bir zincir restoran. Aynı zamanda benim şimdiye kadar yediğim en güzel alman lezzetlerine sahip restoran olur kendisi. O yüzden geleneksel yemek önerisi isteyenlere ilk olarak burayı öneriyorum.
Henüz sadece Berlin’deki restoranını deneme şansım olduğu için onun üzerinden anlatmaya devam edeceğim. İçerinin dekorundan garsonların kıyafetine, müziklerinden menüsüne kadar size buram buram Alman kültürünü yaşatacak bir restoran olur kendisi. Akşamları belirli bir saatten sonra canlı müziğe müşterilerin dansı eklenince ortalık baya bir şenleniyor. Yani burayı hem yemek hem de eğlence için de değerlendirebilirsiniz. Oldukça talep gören bir yer olduğu için hafta sonu ya da özel günlerde gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Menüsünü buraya ekliyorum. Yemeklerinden schnitzel ve currywurst favorilerimizden. İçeceklerinden de radler (bira ve gazoz karışımı) denemenizi öneririm.

3.5.Mustafa’s Gemüse Kebap

Berlin’in en meşhur dönercisi burası olabilir. Tabi bu ün beraberinde uzun kuyrukları da getiriyor. Burası minik bir dükkan ve oturma yeri bulunmuyor. Döneri dürüm ya da sandviç şeklinde servis ettikleri için elinizde rahatça yiyebiliyorsunuz. Uzun bir sıraya denk gelmediğim bir gün oldu onda da hava yağmurluydu. Burayı mutlaka denemek istiyorsanız sırayı düşünerek çok acıkmadan gelmeniz daha iyi olacaktır. Zira açken sıra beklemek en nefret ettiğim şeylerden biridir.

Lezzetine gelecek olursak benim “döner” beklentime uymadığı için buranın dönerini sandviç statüsünde değerlendireceğim. İçine ne buldularsa doldurdukları için dönerin asıl tadını alamıyorsunuz. Net yorum yapabilmek için son gittiğimizde özellikle dönerini içinden seçip tadına baktım, gayet başarılıydı. Neden bu tadı gizlemek için içine peynirinden tut sebzesine kadar ne bulduysa doldurduklarını anlamış değilim. “Berlin Döneri” olarak adlandırılan döner çeşidi böyle olduğu için saygı duyarak yemeye devam ediyorum (tabi içine konulanların çeşitliliğini azaltarak yemekten de kendimi alamıyorum).

3.6.Standard Pizza Mitte

Pizzasız bir yemek listesi düşünemiyorum. O yüzden size efsane bir öneriyi ile geldim. İtalya’dan sonra pizza zevkimiz baya değişmesine rağmen burayı inanılmaz beğendik. Napoli tarzı kenarları puf puf olan pizzadan yapıyorlar. Özellikle mantarlı olan benim favorim. Yakın zamanda yerinde gidip deneyerek bir kez daha tam puanı verdik buraya. Berlin içinde 3 tane şubesi bulunuyor. Özellikle hafta sonu ya da tatil günlerinde gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Şubelerin adres bilgilerini ve menülerine buradan ulaşabilirsiniz. Ek olarak belirtmem lazım Aperol’lerinin tadı baya başarılıydı.

3.7.Shiso Burger

Sonunda Berlin’de aradığımız hamburgerciyi bulduuuk. Hem de en sağlıklısından. Burayı, Asya’nın güzel lezzetlerinin hamburger ile harmanlanmış hali olarak olarak tarif edebilirim. Sağlıklı hamburger mottosuyla yola devam eden bir numaramızın Berlin içinde birden fazla şubesi de mevcut, haritadaki konuma gittiğimiz şubesini ekledim.

Harmanlanmış lezzetleri duyan klasikçiler üzülmesin (ne kadar yeni lezzetleri denemeyi sevsem de ben de onlardan biriyim) klasik hamburgeri de mevcut. Ekmekleri kendi yapımları ve gayet başarılı. Ete alternatif olarak somon karides ve ton balığı seçenekleri de var. Berlin vejeteryanların en rahat yemek bulabildiği şehirlerden biri olduğu için tabi ki vejeteryan hamburgerleri de var. Patateslerini ve coleslawunu da övmem lazım çünkü baya iyilerdi. Uğur bir de biralarını denedi, ben de salatalıklı bir karışımlarını denedim, onlar da bizden tam puanı kaptı.

Fiyatları ve çeşitleri görebilmeniz için menüsünü buraya bıraktım.

3.8.Coccodrillo

İtalyan restoranı sevenlere harika bir önerim var. Coccodrillo, Big Mamma grubunun bir üyesi. Bu grubun dünyanın bir çok yerinde restoranları, barları vs var. Biz ilk Paris gezimizde Pink Mamma ile tanıştık. Almanya’da Münih ve Hamburg’da da restoranları var, aklınızda bulunsun. Diğer ülkeler için detaylara buradan bakabilirsiniz.

Pizza için hala bir numaram Standard Pizza olsa da burası iki numarama yerleşti. Makarnası şu an için Berlin’de rakipsiz, yanına yaklaşan olmadı, o kadar net söyleyebilirim.

Akşam yemeği için yer bulmak oldukça zor. Biz hafta içi için yaklaşık 2 hafta önceden rezervasyon yapmak zorunda kaldık. Bu detay çok önemli, denemek isteyenler mutlaka erken davransın.

Ortamı çok tatlı, her detayı özenle dekore edilmiş. Berlin’deli restoranın konumu bir parkın içinde, yazın gelirseniz mutlaka dışarıya rezervasyon yaptırın derim. Kışın iç tarafı küçük olduğu yer bulması ekstra zor oluyor.

Memnuniyetsiz olduğum tek konu kokteylleriydi. Berlini Sptriz ve Kiss My Striptz denedik. Tad yoğunluğu çok düşüktü maalesef. Suyun içine tane meyve ya da salatalık vs eklemişiz gibiydi. Bu kalitede bir yere kesinlikle yakıştıramadım. Bir sonraki gidişimden şarap tercih ederim, kokteyl olayına hiç girmem.

Menüsünü de buraya ekledim.

3.9.Ehli Kebap

En sevdiğim yemeklerden biri döner olduğu için yeni şehrimde de favori dönercimi bulmak için bir arayışa giriştim. Daha önce bahsettiğim “Berlin Döneri” gibi kıymayla yapılan sebzeli dönerden ziyade alışık olduğumuz yaprak dönerci bulmak burada oldukça zor. Şimdiye kadar denediklerimizin arasında Ehli Kebap’taki döner İstanbul’daki favori dönerimize en yakın lezzette döner yapan yer oldu. Turist olarak geliyorsanız Berlin dönerini tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü yaprak dönerin çok daha güzellerini Türkiye’de bulabileceğinize garanti verebilirim. Uzun süre Berlin’de kalacaksanı ya da canınız döner çekti ise burayı değerlendirebilirsiniz. İskenderini ve havuç dilimi baklavasını özellikle denemenizi tavsiye ederim. Normal porsiyon döner ve lahmacundan beklediğim lezzeti göremedim. Fiyatlar için menüyü buraya bırakıyorum.

3.9.Burgermeister

Hamburger, pizza ve döner benim için her zaman yenebilecek yemeklerden. Ara ara da rutin olarak bunlardan birini seçip kaçamak yapmayı seviyoruz. Turist olarak gittiğimiz yerlerde de bunlardan birine dair bir öneri bulup listeme alıyorum. Mazallah yediğim lokal yemekleri beğenmez de aç kalırsam ortam çok geriliyor. Burgermeister de öneri üzerine listeme aldığım bir hamburgerciydi. Turist olarak geldiğimizde deneme şansı bulamadığımız için taşındıktan sonra deneyimleyebildik burayı. Berlin için baya fazla şubesi var. Lezzet olarak da bence ortama. Özellikle tercih edin diyemem ama canınız hamburger çekerse ya da benim gibi aç kalıcam korkusu yaşarsanız diye listenize alın derim. Menüye de gidececeğiniz şubeyi seçerek buradan ulaşabilirsiniz.

3.10.Umami

Sıra geldi farklı bir mutfağı deneyimlemeye. Bu kadar çok çeşitli mutfaklara sahip restoranların ful dolu olduğunu görünce insan ister istemez merak ediyor. Umami bir Vietnam mutfağı. Bir çok kişiden Vietnam mutfağı hakkında övgü dolu sözler duyduğumuz için puanı nispeten yüksek olan bir yeri denemeye karar verdik. Açıkçası beklentim yüksekti ancak aradığım lezzeti bulamadım burada. Belki aranızda seven vardır diye menüyü de buraya ekliyorum. Berlin içinde birden fazla şubesi mevcut.

Yazının sonuna geldiğimize göre Berlin’i genel yemek lezzeti olarak değerlendirebilirim. Avrupa genelinde şimdiye kadar gittiğim şehirleri lezzet olarak sıralamaya alsam Berlin sonlarda olurdu. Bu kadar restoran çeşitliliğine rağmen tadlarının bu seviyede kalmasına oldukça şaşırıyorum. Şimdiye kadar gittiğim Almanya şehirleri arasında en lezzetlisi Hamburg’du. Berlin’den 1 buçuk saate geçebileceğiniz bir şehir olduğu için Hamburg Gezi Rehberi yazımı da okumayı ihmal etmeyin.

Yazının en başında da belirttiğim gibi artık resmi olarak buralı olduğumuz için her yeni keşifte bu içerik sürekli olarak güncellenecek. Daha fazla keşif için takipte kalın.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir