GizemceKeşiflerTravel & Food
Barselona

Barselona

Ne Dilediğine Dikkat Et!

Yurt dışına ilk kez çıkıyorsunuz, ilk görmek istediğiniz şehir hangisi olurdu?

Benim için tereddütsüz Barselona‘ydı. Öyle bir hal almıştı ki bu hayal şehrini görme isteğim, tüm dileklerimi onun uğruna feda ediyordum.
Bu kadar isteyince beklentiniz de çok yüksek oluyor tabi ki. Kasım 2017’deki ilk yurt dışı seyahatimde tüm beklentilerimi sonuna kadar karşıladığını çok net söyleyebilirim.

Tatillerde müze gezmekten ziyade o şehrin sokak kültürünü öğrenmek için sabahtan akşama kadar sokak sokak dolaşanlardanım.
Ve bu şehrin sokakları… İnsanı resmen büyüleyecek cinsten.

Uğruna harcadığım tüm dilek hakları fena olsun canım şehir Barselona.

This image has an empty alt attribute; its file name is BarselonaParkGuell-1-768x1024.jpg

Tarih, doğa, mimari, deniz,… o kadar çok kelime var ki bu şehri anlatmak için.

Detayları aşağıdaki şekilde özetlemeye çalıştım.

Konaklama;

Kaldığımız hostelin ismi Som Nit Triomf. Hostel ama Türkiye’deki bir çok butik otele taş çıkartır cinsten.
Aşağıya eklediğim Booking linkinde tek kişilik odadan aile odasına kadar bir çok seçenek söz konusu. Temiz, düzenli, sessiz ve konumu inanılmaz merkezi olan bir hostel, gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.
Otelin kapısını ayrıca beğendiğimi belirtmem lazım, buradan otelin harika kapısını ve odalarını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Yemek;

Kahvaltı kültürü bizim gibi olmadığı için beklentinizin çok yüksek olmamasını öneririm. Ama çok turist alan bir şehir olduğu için bolca kahvaltı seçeneği ile karşılaşmanız mümkün.
Uzun ve lezzetli bir kahvaltı yapmak istediğimiz zaman tercihimiz Milk’ten yana oldu. O kadar lezzetli bulduk ki kahvaltılarını kısıtlı günümüz olmasın rağmen iki defa gittik. Mekan 9’da açılıyor, popüler bir mekan olduğu için erken gitmek gerekiyor. Belirli bir saatten sonra kapısında sıra oluşmaya başlıyor. Kahvaltı dışında ara öğün ya da akşam yemeği için de tercih edilebilinecek bir mekan.
Benim tercihim Egg Benedict Royal ve sütlü filtre kahveden yana oldu.

Tripadvisor’dan detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kısa bir kahvaltı vaktimiz olduğu zaman sandviç ve kahve için gideceğimiz rota üzerinde herhangi bir kafeyi tercih ettik.

Akşam yemeği için Casa Lolea mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Yemek, temizlik ve güleryüz anlamında bizden tam not almıştı. İspanyol yemek kültürünü tanımak için harika bir başlangıç olabilir. Detaylı fotoğraflar için aşağıya eklediğim Tripadvisor linkini kullanabilirsiniz.
Menü dışında günlük olarak da çıkardıkları yemekler oluyor. İspanyol Omleti (Spanish Omelette), Etli ve Trüf Mantarlı Risotto (Risotto de Semola Con Trufa Negras) ve Sangria (kırmızı) denedik.
Sangria’yı denemeden Barselona’dan ayrılmayın derim, buraya gidemeseniz bile bir çok markette ve Duty Free’de Lolea markası Sangria’yı bulabilirsiniz.

Tripadvisor’dan detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

(Önerdiğim mekanların menüleri internetten ulaşılabilir olduğu için fiyat bilgisi vermiyorum.)

Gezi noktaları;

Kısıtlı vaktimiz olduğu için aşağıda bahsedeceğim noktaları gezebildik. Kalan yerler için en kısa sürede tekrar gitmeyi planlıyorum.

Triomf Kemeri (Arc de Triomf): Otele yakın olduğu için ilk durağımız 1888 yılında inşa edilen bu kemer oldu. Bir önceki postumda paylaştığım haritalı yere sahip favori mekanlarımdan biri.
Kemerin inşa amacı 1888 yılında Barselona Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapmış ve mimar Josep Vilaseca i Casanovas tarafından Ciutadella’da düzenlenen fuarın ana giriş kapısı olarak inşa edilmiştir.

This image has an empty alt attribute; its file name is Triomf-Kemeri-Arc-de-Triomf-1-1024x728.jpg
Triomf Kemeri (Arc de Triomf)


Ciutadella Parkı (Parc de la Ciutadella): Triomf Kemeri’nden çıkıp direk içine girebileceğiniz, içerisinde bir çok sanat eserini harika doğal güzellikleri barındıran bir park.
Bu parkın içinde benim görmenizi önerebileceğim en beğendiğim yer, Josep Fontserè tarafından tasarlanan çeşme. (İkinci fotoğrafta görebilirsiniz.) Parkın içinde bunun dışında minik bir sera, küçük bir göl, hayvanat bahçesi ve mamut heykeli var.

Park Güell: Şehri yukarıdan görebileceğiniz noktalardan biri. Güzel manzarasının yanında mimari yapısı sizi masallar diyarına götürecek. Mimari bir dehaya sahip Gauidi tarafından inşa edilmiştir, içerisinde de Gaudi Müzesi yer almaktadır.
Ücretli ve ücretsiz olarak iki noktası var. Müze ve kısmi şehir manzarı ücretli, parkın içinden yukarı doğru çıktığınızda en tepede daha güzel bir şehir manzarası olduğunu bildiğimiz için bilet satın almadık.

This image has an empty alt attribute; its file name is Park-Guell-1-1024x683.jpg
Park Güell


Barselona’nın bir çok noktasında Gaudi’nin eserlerini görebilirsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Casa-Batllo-582x1024.jpg
Gaudi’nin Eseri: Casa Batllo

Gotik Mahallesi: Barselona’nın eski şehir merkezi olan bu mahallenin güzel sokaklarını betimleyecek kelime yok resmen. Labirenti andıran bu sokakların sizi bambaşka bir dünyaya götüreceğinden şüpheniz olmasın. Gotik mimarisine olan hayranlığımın başlangıç noktası burasıdır.


Barceloneta Beach (Playa de la Barceloneta): Şehrin merkezinde denize girebileceğiniz, genişlik ve uzunluk anlamında yeterli kumsalı olan bir halk plajı. Kasımda gittiğimiz için denizine giremedim ama biz plajda otururken giren çılgınlar oldu.

This image has an empty alt attribute; its file name is Gotik-Mahallesi-768x1024.jpg

Sagrada Familia: Akşamı ayrı gündüzü ayrı şölen resmen. Tamamlanması yılan hikayesine dönen Gaudi’nin şaheseri. Gauidi’nin ölümünden dolayı tamamlanamamış ve inşasında halen günde 600 kişinin çalıştığı kilisenin, 2026-2028 yılları arasındaki bir tarihte bitirileceği öngörülüyor.
Kilisenin girişi ücretli, online ya da kilise girişinde bileti satın alabiliyorsunuz. Online olarak rehberli tur da satın alabilirsiniz. Giriş ücreti 13 €. Gaudi Müzesi ile kombine bilet 16,50 €. Barselona Karta 2 € indirim söz konusu.

This image has an empty alt attribute; its file name is Sagrada-Familia-768x1024.jpg


Barselona Katedrali (Catedral de Barcelona): Şehrin en eski yapılarından biri. Barselona Katedrali’ne ibadet etmek için giriş ücretsiz. İbadet saatleri hafta içi ve Cumartesi günleri 08:30 – 12:30 ile 17:45 – 19:3 arasında. Turistik ziyaretler için giriş ücreti 7 Euro olup asansörle çatıya çıkış ücreti ise 3 Euro. Ücretsiz saatlerde giriş yaptığımız için ödeme yapmamıştık.

Los Tarantos: İspanyol kültürü denilince Flemenko hemen herkesin aklına gelir sanırım. Barselona’da izleyecebileceğiniz en doğru adreslerden biri Los Tarantos. Turistik bir yer olduğu için kapıda bilet bulma şansınız düşük olabilir. Online olarak kendi sitelerinen satın alabilrsiniz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Barselona-Katedrali-Catedral-de-Barcelona-729x1024.jpg
Barselona Katedrali (Catedral de Barcelona)

Bir günümüzü de şehri bisiklet ile dolaşmaya harcadık. Şehrin içindeki bisiklet yolunun rotasını takip ederek bir çok önemli noktaya erişim sağlayabiliyorsunuz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Bisiklet-Turu-Barselona-768x1024.jpg

İspanyol kültürüne bu şekilde giriş yapmış oldum, diğer İspanya şehirleri gezilerimi de çok yakında paylaşacağım.
Bu bilgilerin dışında öğrenmek istediğiniz başka detaylar varsa yorum olarak yazabilirsiniz.
Barselona üzerine saatlerce konuşup yazabilirim.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir