GizemceKeşiflerTravel & Food

Ronda Gezi Rehberi

Ronda, Malaga’ya bağlı Endülüs’ün beyaz köylerinden biri sayılsa da kasaba büyüklüğünde bir yer. Turistik olarak çok tercih edildiği için oldukça hareketli bir kasaba. Ne kadar büyük de olsa eğer sabahtan akşama kadar burayı gezecek şekilde plan yaparsanız bir günde keşfedebilirsiniz. Diğer beyaz köylere göre geçmişten gelen Arap etkisi burada daha fazla hissediliyor, o kadar silinmiş ki izleri bu kadarını beklemiyordum.

Ronda’nın büyüklüğü ve etrafında gezilecek diğer köylerin de yer alması nedeniyle burayı ilk konaklama noktası olarak seçtik. İstanbul’dan Malaga’ya inerek kiraladığımız aracı teslim alıp 1 saat 20 dakikalık bir yolculuk ile Ronda’ya geçiş yaptık. Alternatif olarak Malaga’da konaklayarak Ronda’ya günü birlik de gidebilirsiniz.

Kasabanın en dikkat çekici yanı El Tajo Kanyonu, 120 metre derinliğindeki kanyonu izlemesi yukarıdan ayrı aşağıdan ayrı büyüleyiciydi. Kanyondan aşağı doğru nehir ile buluşabileceğiniz bir yürüyüş yolu mevcut, iniş çok rahat ancak yokuşlu çıkış yolu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Kasaba İspanya’nın güneyinde kalsa da yüksekte olması nedeni ile özellikle akşamları oldukça serin. Bu nedenle yaz aylarında da rahatlıkla tercih edilebilir. Gezilecek yerler birbirine çok yakın olduğu için herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan yürüyerek gezebilirsiniz.

Ronda’yı araştırırken yemek noktalarını bulmak oldukça zorlayıcı noktalardan biriydi bizim için. Bu nedenle size bununla ilgili detaylı bir rehber hazırladım, Ronda Yemek Notları yazıma da mutlaka göz atmanızı öneririm.

Gelelim Ronda’ya gelmişken görülecek noktalara, daha detaylı görseller için Instagram hikayelerime buradan ulaşabilirsiniz. Aceleniz varsa gezilecek yerler için aşağıdaki maddelere tıklayarak açıklamalarına hızlıca da ulaşabilirsiniz.

1. Puente Nuevo (Yeni Köprü)
2. Puente Viejo (Eski Köprü)
3. Banos Arabes de Ronda (Arap Hamamı)
4. Mirador de Ronda
5. Plaza de Toros de Ronda
6. Jardines de Cuenca (Cuenca Bahçeleri)
7. La Ciudad (Eski Şehir)
8. Parroquia de Nuestra Señora del Socorro
9. Carrera Espinel (Espinel Caddesi)

1. Puente Nuevo (Yeni Köprü)

El Tajo Kanyonu‘nu birleştiren bu görkemli köprü Ronda’da görülecek ilk yerlerden biri. İsminin yeni olduğuna bakmayın köprünün tarihi 1750’lere kadar dayanıyor. Köprüyü hem akşam hem de gündüz görecek şekilde plan yapılmalı. Gündüz görüntüsünü izlemesi ayrı gece ışıklandırma ile büyülü hal almasını izlemesi ayrı keyifliydi. Köprünün altında bir de minik bir müze var, giriş kişi başı 2 Euro. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz nokta daha önce de bahsettiğim kanyonun aşağısına inen yürüyüş yolu.

2. Puente Viejo (Eski Köprü)

Yeni Köprü’den önce kullanılan Ronda’nın Eski Şehir kısmında yer alan köprü. Yenisi ile kıyaslanması bile mümkün olmayacak bir yapı ama gelmişken görmekte fayda var. Zaten görülecek yerler küçük bir alanda olduğu için illa ki yakınından geçeceksinizdir.

3. Banos Arabes de Ronda (Arap Hamamı)

Ronda’da beni en çok etkileyen yerlerden biri Arap Hamamı oldu, aynı zamanda en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden de biriydi. 13. yüzyıldan beri var olduğu bilinen bu hamam aynı zamanda İspanya’da ayakta kalan nadir hamamlardan biri. Ronda’daki Arap geçmişini en net görebileceğiniz yer de burası. Hamam’ın içinde mimarinin nasıl tasarlığını ve yakılan ateşten sağlanan buharın nasıl dağıtıldığının anlatıldığı bir de bölüm var. Müze kıvamında bir yer olduğu için giriş ücretli,
kişi başı 4,5 Euro.

4. Mirador de Ronda

Ronda oldukça yükseğe kurulmuş bir köy olduğu için her köşesi ayrı manzaralarla dolu. Bu manzara noktasının listeme girmesinin sebebi dışarıdan buraya baktığımda gördüğüm aşağıdaki güzellik oldu. Bir de bu manzara noktasının içinden aşağıya bakması yok mu, insan uzun süre buradan ayrılamıyor.

5. Plaza de Toros de Ronda

Boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın bulunduğu meydan. Bu arenanın en önemli özelliği İspanya’daki en eski arena olması ve boğa güreşinin yayıldığı yer olması. Boğa güreşini bir spor olarak görmüyorum, görmeyeceğim ancak İspanyol kültünün bir parçası olduğu için girip görmek isteyenlere de saygı duyuyorum, giriş kişi başı 8 Euro.

6. Jardines de Cuenca (Cuenca Bahçeleri)

Eski Köprü’ye giderken göreceğiniz rengarenk güzellikler buraya ait. İsmi bahçe ama daha çok teraslardan oluşuyor.

7. La Ciudad (Eski Şehir)

Orta çağdan günümüze kadar sağlam kalan yapıların olduğu bir mahalle. Buranın sokaklarını gezmek sizi adeta geçmişte bir gezintiye çıkmışsınız gibi hissettirecek. Burada bulunan bazı evlerin avluları ücret karşılığı turistik geziye açılmış durumda, isterseniz geçerken onları da görebilirsiniz. Ücretsiz olarak da kafanızı her avluya uzatıp farklı güzelliklerle karşılaşabilirsiniz. Her tarafını gezmeyi isterseniz bir kaç saate bitebilecek büyüklükte.

8. Parroquia de Nuestra Señora del Socorro

Kilisenin içine girmedik ama dışarıdan gerçekten çok ilgimi çekti, sadece kilisenin kendisi değil içinde bulunduğu meydanı izlemek de oldukça keyifliydi. Burayı dinlenme noktası olarak kullanabilirsiniz.

9. Carrera Espinel (Espinel Caddesi)

Alışveriş severler için bırakıyorum burayı, hediyelikler için güzel mağazalar var. Bir ucu Plaza de Toros de Ronda’ya kadar uzanan uzun bir cadde, gezerken acıkırsanız da cadde üzerinde uğrayabileceğiniz güzel tapas barlar bulunuyor. Ronda yeme içme rehberi de hazırlık aşamasında, beklemede kalın.

Eğer buraya kadar okuduysanız Endülüs’ün diğer beyaz köyleri hakkında yazdığım Zahara de la Sierra Gezi Rehberi, Olvera Gezi Rehberi ve Setenil de las Bodegas yazılarımı da okumanızı öneriyorum.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir