GizemceKeşiflerTravel & Food

Amsterdam Çevresinde Görülecek Yerler

Hollanda’nın her köşesi birbirinden şirin köylerle dolu olsa da içlerinden bazıları çocukluğumuzda izlediğimiz şişko ineklerin, koyunların, keçilerin, şirin köy evlerinin ve leziz yiyeceklerin olduğu çizgi filmlerin gerçek hali gibi. Amsterdam planı yaparken fazladan bir kaç gününüz varsa planınıza dahil edebileceğiniz çevresindeki köyleri bu yazıda toparladım.

Bizim fazladan yarım günümüz olduğu ve Ekim ayının sonunda gün erken kararmaya başladığı için sadece 2 tanesini planımıza alabildik. Eğer Amsterdam planınıza fazladan 1 gün ekleyebilirseniz masallardan ya da çizgi filmlerinden fırlamış köylerin çoğunu ziyaret etme şansınız olabilir. 2 gün eklerseniz de bu köylerin yanı sıra Amsterdam’dan Rotterdam’a araç ile geze geze inebilirsiniz.

Amsterdam gezi ve yemek deneyimlerimizi içeren yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.Her bir noktaya hem toplu taşıma ile hem de arabanızla ne kadar sürede ulaşacağınızdan aşağıda detaylı bahsettim. Süreler aşağı yukarı aynı ancak toplu taşıma saatlerine uyum sağlayarak bu kadar yeri 2 güne sığdırmak maalesef mümkün değil. Bana sorarsanız Hollanda’ya kadar gitmişken her anı değerlendirerek gezmek için araç kiralayarak zamandan ciddi bir tasarruf yapmak en mantıklısı olacaktır. Ancak herkesi gezi tarzı birbirinden farklı olduğu için bu kadar dolu bir planla gezmek yerine sakin bir şekilde gezmek isteyenlere toplu taşımayı kullanmasını öneririm.

Bizim yaptığımız 3 günlük yaptığımız Amsterdam planına maalesef aşağıdaki listeden sadece 2 tanesini dahil edebildik. Ancak yaptığım onca araştırmanın boşa gitmesini istemediğim için topladığım tüm bilgileri sizin için detaylandırarak bu yazıyı hazırladım.

Araç kiralayarak aşağıdaki önerilerimin hepsini gezebileceğiniz dolu dolu 2 günlük gezi planını buraya bırakıyorum. Kendi gezimiz için hazırladığım bu planı umarım birilerinin gerçekleştirme şansı olur. Araştırmalar sonucunda hazırlanan şablon bir plan olduğu için üzerinden geçmenizde fayda var.


1. Gün:
08:30 Amsterdam merkezden araç ile yola çıkış
09:00-09:30 Zaandam (yarım saat fotoğraf ve gezi süresi)
09:45-10:45 Zaanse Schans (1 saat fotoğraf ve gezi süresi)
11:10-13:10 Edam (2 saat fotoğraf, gezi ve yemek süresi)
13:20-14:20 Volendam (1 saat fotoğraf ve gezi süresi),
14:40-15:40 Marken (1 saat fotoğraf ve gezi süresi) ve
17:20-19:00 Giethoorn (1,5 saat fotoğraf ve gezi süresi)
20:30 Amsterdam merkeze varış

2. Gün:
08:30 Amsterdam merkezden araç ile yola çıkış
09:00-11:00 Haarlem (2 saat fotoğraf ve gezi süresi)
11:30-12:00 Keukenhof (Çiçekli bahçeleri ile meşhur, mevsime göre plana almayabilirsiniz. Yarım saat foto çekilme molası.)
12:30-14:30 Leiden (2 saat fotoğraf, gezi ve yemek süresi)
15:00-16:30 Delft (1 buçuk saat fotoğraf ve gezi süresi)
17:00-19:00 Rotterdam (2 saat fotoğraf ve gezi süresi)
20:00 Amsterdam merkeze varış

2 günlük planı bizim seyahat ettiğimiz Ekim ayının gün doğum ve batım saatlerine göre hazırladım. Seyahat edeceğiniz tarihin gün doğum ve batım saatlerine göre planı kontrol etmeyi unutmayın.

Haritadaki noktaların detaylarına hızlıca ulaşmak için aşağıdaki listede üzerine tıklayabilirsiniz.

1.Zaandam
2.Zaanse Schans
3.Edam
4.Volendam
5.Marken
6.Giethoorn
7.Haarlem
8.Keukenhof
9.Leiden
10.Delft
11.Rotterdam

1.Zaandam

76 bin kişinin yaşadığı bu şirin kasabamsı şehirin en meşhur noktası dışı lego şeklinde görünen Inntel Hotel‘in binası. Tren istasyonundan çıktıktan sonra bir kaç adım atıp göreceğiniz bu ve çevresindeki bir kaç yapı dışında herhangi bir olayı olmadını özellikle belirtmek istiyorum. Yukarıdaki planda yarım saat ayırdım ancak burası yarım bile vaktinizi almayacaktır, geçerken uğranacak bir yer gibi düşünebilirsiniz burayı.

Araç dışında Amsterdam merkezde bulunan tren istasyonundan kalkan trenlerle de buraya ulaşabilirsiniz. Yolculuk araçla da trenle de ortalama 15 dakika sürüyor. Trenle gidiş ve dönüşü kapsayan iki kişilik biletin ücreti aşağıdaki bilet ekranındaki 13,60 Euro.

2.Zaanse Schans

Bence Amsterdam’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Zaanse Schans geliyor. İnanılmaz keyifli bir kaç saat geçireceğinizin garantisini veriyorum. Köyün daha girişinde bizi karşılayan çikolata kokularından (sanırım bir üretim tesis var yakınlarda) burayı çok seveceğimi anlamıştım. 10 dakika kadar yürüdükten sonra da yel değirmenleri sizi karşılamaya başlıyor. İlerledikçe minik kanalları ve kenarlarına konumlandırılan masallardan fırlamış evleri ve uzun uzun yeşilliklerin içinde şirin çiftlik hayvanlarını göreceksiniz. Bir de şirin köyümüzün leziz peynirlerinden tadarsanız bahsettiğim keyif kısmının büyük bir kısmını yaşamış oluyorsunuz.

Köyde yapılacak aktivitelere gelecek olursak peynir tadımı başta geliyor. Henri Willig köydeki en meşhur peynir üreticilerinden. Avrupa’nın bir çok noktasında (Salzburg, Viyana ve Berlin de dahil) satış noktalarını bulabilirsiniz. Buranın peynirlerinden aldığım buram buram süt tadını başka hiç bir peynirden almadığım için bir kaç çeşidini eve getirmek üzere satın aldık. Paketli şekilde 3 aya kadar dolaba girmeden muhafaza edilebilindiği bilgisini aldıktan sonra durmak mümkün değildi bizim için. İstediğiniz kadar peynir çeşidin tadım yapabileceğiniz satış noktası köydeki favori noktam oldu.

Peynir dışında burada Zaanse Schans’ı tanıtmak için kurulan müzesini ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 14,50 Euro (I Amsterdam Card’a ücretsiz), bilet alabileceğiniz ve diğer detayları bulabileceğiniz resmi siteyi buraya bırakıyorum.

Köyde bulunan geleneksel tahta ayakkabı üreticisinin satış noktası ziyaret ederek bilgi alıp buradan hediyelik satın alabilirsiniz.

Yel değirmenleri arasında yürüyüş yapabilirsiniz -ki bence bu olmazsa olmazlardan. Özellikle ortalıklarda özgürce ve korkusuzca dolaşan kazlar size eşlik ettiğinde yürüyüşünüz çok daha keyifli bir hal alacak, bana güvenin. Yel değirmenlerinden birinin üzerine çıkılabiliyor, giriş 5 Euro.

De Saense Lelie‘nin leziz wafflelarından denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. 2,5 Euro’ya olması da ayrı güzeldi çünkü Amsterdam’da aynı waffle a 5 Euro istiyorlar.

Biz Zaandam’dan Zaanse Schans’a otobüsle geçtik. Otobüs durakları istasyondan çıktıktan kendinizi üzerinde bulacağınız köprünün hemen aşağısında kalıyor. Yolculuk 15-20 dakika kadar sürdü. 1 kişilik gidiş ücreti 2,80 Euro. Bileti otobüse bindiğinizde şoförden alabilirsiniz. Trenle de ulaşım mümkün ulaşım süresi de aşağı yukarı aynı. Zaandam’dan Zaanse Schans’a arabanızla geçmek isterseniz de 15 dakika sürecek.

3.Edam

Kanallarının arasında gezmek ve leziz peynirlerinden denemek için uğramanız gereken minik bir kasaba Edam. Giden herkesin yüzlerinin gülerek ayrıldığına kanaat getirdiğim yerlerden biri. Özel aracınızla 20 dakikada ulaşabileceğiniz Edam’a Amsterdam merkezden 110, 312, 314 ve 316 nolu otobüslerle 30-40 dakikalık bir yolculuk yaparak buraya ulaşabilirsiniz.

Bu tarz minik yerlerde yapılacak en güzel aktivite plansız bir şekilde sokaklarda gezmek. Gözünüze güzel gelen noktalarda minik kahve, tatlı molası vererek dolaşmak gibisi yok bence. Gezerken illa ki göreceğiniz Kwakelbrug, Grotekerk ve Edams Museum burada öne çıkan noktalardan.

Zaanse Schans

4.Volendam

Edam’a 10 dakika otobüs, 7 dakika araba mesafesindeki bir diğer şirin noktamıza geldi sıra. 316 ve 110 numaralı otobüslerle hızlıca geçiş yapabileceğiniz Volendam aslında şirin biri balık kasabası. Balık kasabalarında mutlaka yapılması gereken şeylerden biri tabi ki deniz ürünlerinden denemek. Özellikle bu tarz küçük yerlerde inanılmaz lezzetlerle karşılaşabiliyorsunuz.

Merkezde yer alan turist infoya uğrayarak turistik noktalar hakkında bilgi alabilir ya da kendinizi plansızlığın güzelliğine bırakarak rastgele keşfetmeyi deneyebilirsiniz. Önemli olan kasabanın yapısını anlayarak keyifli vakit geçirmek.

Volendam’da satılan peynirlerin diğer yerlere göre daha uygun fiyatlı olduğu bilgisini okumuştum, aklınızda bulunsun.

5.Marken

Edam, Volendam ve Marken üçlüsü birbirine yakın olduğu için birine gidip diğerine gitmezseniz hatırları kalır haberiniz olsun. Araştırırken hemen hemen herkesin bu üçlüyü ayırt etmeden dolaştığını gördüm.

Özel aracınızla Volendam’dan 20 dakikada, toplu taşıma ile 35 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüs tercih edecekseniz aktarmalı gelmeniz gerekiyor. 312 ya da 316 numaralı otobüsle 4 durak gidip 315 numaralı otobüse aktarma yapmanız gerekiyor. Arada da 5 dakikalık bir yürüyüş olacak. Bu tarz durumlarda Google Maps kullanmanızı tavsiye ediyorum. O anki yol çalışmalarını ve toplu taşıma saatlerini en güncel şekilde gösterdiği için biz de hep Goolge Maps’ten kontrol ederek ilerliyoruz.

Marken de bir liman kasabası olduğu için buranın limanında dolaşıp deniz mahsüllerinden tatmak yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Bunun dışında müzesi, hediyelikçileri, meşhur Hollanda evleri de keşfedilmeyi bekleyen noktalar arasında.

6.Giethoorn

Amsterdam planını ilk yapmaya başladığımızdan beri en çok görmek istediğim yerlerden biri Giethoorn oldu. Kanallarının arasında yapacağım tekne turu benim için sağlam bir meditasyona eş değer olduğu için bir sonraki Hollanda planıma mutlaka ama mutlaka alacağım yer burası olacak.

Ulaşımının biraz vakit alacağını öncelikle belirtmem gerekiyor. Yukarıda eklediğim planda da göreceğiniz gibi zaten en uzun araba yolculuğunu buraya giderken ve dönerken yapacaksınız. Marken’den özel araçla 1 saat 45 dakika sürecek bu yolculuk toplu taşıma ile 3 saat sürecek. Eğer bu köylere toplu taşıma ile gelecekseniz Giethoorn’a diğer 3 köyden ayrı bir günde plan yapmalısınız. Otobüs saatlerine uymaya çalışmak ve kasabalarda koşturmadan keyfini çıkararak gezmek için aynı güne sıkıştırmamanızı tavsiye ederim. Amsterdam merkezden de Giethoorn’a toplu taşıma ile gitmek için 2 tren 1 otobüs ile 3 aktarma yapmanız gerekiyor.

Kaç aktarma olursa olsun bir gün içinde gidip geleceğiniz bir mesafe olduğu için ve sizi sessizliği ve güzelliği ile dinlendirecek bir yere gideceğiniz için bunların hepsine değeceğine emin olabilirsiniz. Giethoorn❤️❤️❤️.

Zaanse Schans

7.Haarlem

Hollanda’nın güneyine doğru ilerlerlemeden ilk durağınız Haarlem olmalı. Çiçekler şehri olarak bilinen Haarlem meşhur Hollanda lalelerini görmek için planlarınızı Nisan ya da Mayıs aylarında yapmalısınız.

Özel aracınız ile 15-20 dakikada buraya ulaşabilirsiniz (trafiğin yoğun olduğu bir bölge olduğu için dakikalar trafiğe göre değişiklik gösterecektir. Amsterdam merkez istasyonundan trenle de 15 dakikada Haarlem’de olabilirsiniz.

Grote Kerk ve Grote Markt mutlaka görmeniz gereken noktalardan. Orta çağ kasabalarından fırlamış sokaklarında kaybolmak için de kendinize vakit bırakmayı unutmayın. Yukarıda açıkladığım diğer noktalara göre daha büyük bir yer Haarlem. Müze çeşitliliği de oldukça fazla. Geçerken uğramaktan ziyade burada daha uzun vakit geçirmeyi planlıyorsanız bunları detaylı araştırmanızı tavsiye ederim. Konaklama ve diğer hediyelik satın alımları için Amsterdam’a göre daha uygun bir yer olduğunu özellikle belirtmem lazım.

8.Keukenhof

Hollanda’danın lale sezonu olan Nisan ve Mayıs aylarında bir başka güzel olduğunu çok sık duyduğum için Keukenhof’u listeme ekledim. Planlarınız bu aylara denk gelmiyorsa Keukenhof’u rotanızdan çıkararak yukarıda bahsettiğim 2. Gün planındaki diğer yerlere daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Eğer seyahatiniz Nisan ve Mayıs ayların denk geliyorsa o zaman Keukenhof’a ek olarak Bollenstreek ve Goeree-Overflakkee de planlarınıza dahil olmalı. Spesifik olarak isim versem de tarlaları dolaşacağınız için çiçekleri görebileceğini belirli bir bölge bulunmuyor. Arabanıza atlayıp rastgele dolaşmalısınız. Lale konusu Hollanda için oldukça turistik bir mesele haline geldiği için bazı tarlalardan ücret alındığını okudum, aklınızda olsun.

9.Leiden

Rotterdam’a doğru ilerlerken yol üzerinde ilginizi çekebilecek bir diğer nokta da Leiden. Kanallı şirin Hollanda şehirlerinden biri kendisi. Leiden Kalesi, Hooglanse Kirk ve Pieterskirk şehirin eski kapılarından Morspoort ve Zijlpoort görülmesi gereken yerlerden.

Tren ile de özel araç ile de Amsterdam merkezden 35-40 dakikalık yolculuk ile buraya ulaşabilirsiniz. Keukenhof tarafından da 20-25 dakikada özel aracınızla burada olabilirsiniz.

Amsterdam

10.Delft

Rotterdam’a 15 km uzaklığındaki Deft son minik ve tipik Hollanda şehrimiz. Eğer 2. Gün planında diğer yerlerde öngördüğümden daha fazla vakit harcadıysanız burayı atlayarak Rotterdam’a geçebilirsiniz. Oldukça küçük bir yer olduğu için buraya 1, en fazla 1 buçuk saat yetecek şekilde planınıza alabilirsiniz.

Amsterdam merkezden özel araçla da trenle de ortalama 1 saatte, Leiden’den 20-30 dakikada burada olabilirsiniz.

Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) ve Oude Kerk (Eski Kilise), Belediye Binası ve binanın olduğu eski ve büyük meydan görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

11.Rotterdam

2. gün rotamız Hollanda’nın yüzölçümü olarak en büyük şehri (nüfus olarak Amsterdam’dan sonraki en büyük şehir) olan Rotterdam’da son buluyor. Kendisi için başlı başına bir yazıyı hakettiği için bu sefer aldığım notlarla kısaca bahsedip detaylı gezip gördüğümde de uzun uzun anlatacağım.

Her ne kadar büyük şehir olarak geçse de hızlı bir gezi ile bir kaç saate bitirebileceğiniz cinsten. Oude Haven (Eski Liman), St. Laurenskerk (Büyük Rotterdam Kilisesi), Küp Evler, Hotel New York, The Euromast, Erasmus Köprüsü ve ekstradan bir kaç saatiniz varsa planınıza eklemenizi tavsiye edeceğim birbirinden farklı müzeleri görülmesi gereken noktalardan.

Amsterdam merkezden ortalama 1 saat 15 dakika tren yolculuğu ya da araba yolculuğu ile buraya ulaşabilirsiniz. Rotaya göre Delft’ten buraya geçecekseniz de 20 dakika araba, 15 dakika tren yolculuğu sürecektir.

2 günlük rotaya dönüp baktığımda ilk defa bu kadar birine yakın olup her birinin bu kadar güzel olduğu bir rota planladığımı farkettim. Hollanda’nın her bir noktasının nasıl bu kadar özenle yapıldığını ve korunduğunu gördükçe buraya olan ilgim daha da artıyor. Avrupa’da İspanya ya da İtalya gibi güney ülkeleri her zaman benim için daha cazip olmuştur ancak kuzey ülkelerine bu yıl yaptığım seyahatlerde Norveç ve Hollanda bambaşka bir yere sahip oldu.

Yeni keşiflerde görüşmek üzere.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir