GizemceKeşiflerTravel & Food

Colmar ve Alsace Gezi Rehberi

Alsace bölgesi zamanında Fransa’nın şarapları ile meşhur sıradan bir bölgesi iken günümüzde özellikle Noel pazarları zamanında yıldız bir turistik nokta haline geldi. Kurabiye evler, süslenmiş sokaklar, güzelliği ile nam salmış Noel pazarları, güzel şaraplar derken günümüzde ziyaret edenleri mutlu edecek bir sürü alternatifi içinde barındırır durumda.

Bu yazıda Alsace bölgesi hakkında genel bilgi sahibi olacak, Alsace’de gezilecek yerlere ve Alsace köyleri gezisinin nasıl planlanması gerektiğine dair her türlü detaya ulaşacaksınız. Ayrıca bonus olarak Colmar’da gezilecek yerlerin de detaylarını ve Riquewihr ile ilgili gözlemlerimi yazının ilerleyen bölümlerinde görebilirsiniz.

Strazburg ve Colmar en bilinen noktaları olsa da Eguisheim, Riquewihr, Ribeauville, Kaysersberg, Obernai ve Bergheim de gidenleri Fransız köy manzaralarına doyuracak güzellikte. Strazburg ve Colmar turistik yoğunluktan dolayı biraz daha şehir/kasaba gibi olduğu için gerçek Fransız köylerini görmek isteyenler planlarına diğer köyleri de alsın derim. Köyler arasında yolculuk yaparken gözünüz camda olsun, dillere destan şarapların çıktığı üzüm bağlarına çok sık denk geleceksiniz.
Alsace bölgesi şarap tadımı, yürüyüş ya da yemek turları için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

1.Alsace Bölgesi Gezi Planı

Bölgenin gezi planı yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim rotayı toplu taşıma ile mi yoksa özel araçla mı yapacağınıza göre değişecektir. Birazdan okuyacağınız sürelere ulaşım dahil değil, sadece gezilecek noktaların süresini içeriyor.
Strazburg: 1 gün,
Colmar: yarım gün,
Diğer Alsace Köyleri: her bir 2-3 saatte
gezilebilecek büyüklükte olarak düşünerek planlarınızı yapabilirsiniz.


Bizim gezi planımız Basel’de konaklayarak (Konakladığımız aşağıda linkini eklediğim Basel yazısının içerisinde, alternatiflere de aşağıdaki eklentiden hızlıca bakabilirsiniz.) ilk gün Strazburg, ikinci gün Colmar ve çevre köyleri, üçüncü gün de Basel şeklinde oldu. Colmar’daki kalabalıktan dolayı (Noel pazarı zamanı her sene inanılmaz bir turist yoğunluğu oluyor) çevresinde o gün gitmeyi planladığımız 3 köyden sadece bir tanesine gidebildik. Sizin de gezi planınızda Basel ve Strazburg varsa Basel Gezi Rehberi yazıma buradan, Strazburg Gezi Rehberi yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

 

1.1.Alsace Bölgesi’ne Hangi Mevsimde Gidilir?

Bölgeye hangi mevsimde gidilmeli derseniz bence her mevsimde ayrı keyif alınacak yerlerden Alsace. Kışın gidilecekse Noel pazarı zamanı tercih edilmeli çünkü süslemelerle, pazarlarla başka bir havaya bürünüyor her yer. Ancak kış için şunu belirtmem lazım bizim Colmar için planladığımız günde sadece bir tane köy görebilmemizin en önemli sebebi gittiğimiz hafta sonuna denk gelen ekstrem soğuklardı. Sürekli kiliseye, kafeye ya da hediyelikçiye girip ısınma derdinde olduğumuz için gezi planına uyumlu şekilde hareket edemedik. Asla unutamayacağım bir soğukta tamamladık geziyi, hazırlıklı olmanız için bu bilgileri veriyorum, o bölgenin soğuğu bir başka azizim.
Bizden sonraki hafta sonu 6-7 derece daha sıcak oldu, o yüzden umutsuzluğa kapılmayın, sadece önleminizi alın.

Tabi soğukta hazırlıksız bir şekilde gezince tam anlamıyla tadını alamadık bölgenin. O yüzden benim bir sonraki tercihim bahar ya da yaz aylarında gezmek olacak. Mesela araç kiralayarak harika bir road trip yapılabilir. Yaz aylarında gitmeyi düşünenler için tek bir notum var: “Fransa’nın tatil günlerine dikkat edin”. Özellikle okulların tatil olduğu dönemde turist yoğunluğu baya arttığı için gezinizden maksimum keyifi alamayabilirsiniz. O yüzden ilk bahar ve son bahar ayları daha risksiz olacaktır.

1.2.Alsace Bölgesi Ulaşım

Alsace Bölgesi’nde köyler arasında ulaşım dolmuşlarla sağlansa da saatler vs çok esnek olmadığı için az vakti olanlara toplu taşıma ile gezilecek şekilde plan yapılmasını pek önermiyorum. Ancak bu noktada bir ayrıntıdan bahsetmem lazım toplu taşıma kullanmayıp araç kiralayacaklar ve Noel pazarı zamanında gelenler gözlemlediğim kadarıyla park yeri bulmakta birazcık zorlanacak. Özellikle köylerin girişlerinde küçük olan otopark noktaları hemen dolduğu için zorlanan baya insanla karşılaştım.

Uğur’un soğuktan kendini nasıl kastığına bakar mısınız? ????

Yeterince vakti olup toplu taşımayla seyahat edecekler, saatlerini tren/dolmuş/tramvay saatlerine göre ayarlayıp çok rahat seyahat edebilir. Strazburg ve Colmar arasında ulaşım için tren kullanmak gerekiyor. Biletlerini SNCF Connect uygulamasından alabilirsiniz. Detaylar Strazburg Gezi Rehberi yazımda mevcut. Colmar’dan geçilen diğer köylere Noel pazarı zamanı ulaşım dolmuş tarzı otobüslerle yapılıyor. Her köye giden dolmuşlar tek bir noktadan kalkıyor: Colmar Tren İstasyonunun hemen yanından. Bilet online ya da durağın yanında bulunan küçük tahta bir klübeden de satın alınabiliyor (üstteki fotoğrafta yer alan klübe). Saat ve biletler hakkında bilgi alabileceğiniz site Noel zamanı yaklaştığında güncelleniyor. Linkini buraya bırakıyorum. Bu hatlar sadece Noel pazarı zamanında aktif oluyor. Onun dışındaki zamanda köylere ulaşmak isteyenler buradan saatlere vs ulaşabilir.

2.Colmar Gezi Rehberi

Sıra geldi hepimizin gözbebeği olan Colmar’dan bahsetmeye. Noel zamanı süslemeleri ve marketleri gezmeyi sevenlerin son yıllardaki favori noktası haline geldi. Nasıl gelmesin? Her bir ev ayıcıklarla, birbirinden güzel süslerle özenle giydirilmiş durumda. Evlerin karakteristik yapıları süslenmemiş haliyle bir şirinlikten ölecekken bir de üzerine böyle güzellikler eklenince gezi zevkiniz arşa çıkıyor tabi.

2.1.Colmar Gezilecek Yerler

Gelelim Colmar’da gezilecek yerlerin detaylarına. Colmar aslında gezilecek yer listesi yapmaya gerek olmayan bir yer bence. Her bir sokak o kadar güzel ki, herhangi bir plan yapmadan vaktiniz yettiği kadar sokakları görmeye çalışın derim ben. Yine de elimde bir kaç tane popüler nokta olsun derseniz aşağıdaki haritadan işaretlediğim konumlara ulaşabilir, haritayı kaydederek geziniz sırasında da kullanabilirsiniz.

Listede yer alan gezilecek yerlerin açıklamalarına üzerine tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

2.1.1.Küçük Venedik
2.1.2.Place Des Dominicains
2.1.3.St Martin’s Church
2.1.4.Schwendi Fountain
2.1.5.Maison Pfister
2.1.6.La Maison des Têtes
2.1.7.Marché Couvert Colmar
2.1.8.Gare de Colmar
2.1.9.The Village Hansi & its Museum
2.1.10.Haut Koenigsbourg Şatosu
2.1.11.Statue de la Liberté

2.1.1.Küçük Venedik

Colmar’ı en şirin mahallesinden başlayalım gezi noktalarını anlatmaya. Minik köprülerle bezeli bi mahale olduğu için ismi Venedik’ten geliyor. Aynı zamanda Venedik gibi görsel zevkinizi doyuracak güzel sokaklara sahip. Kurabiye evlere en yoğun rastlayacağınız yer ve en güzel Colmar fotoğraflarını çekebileceğiniz yer burası diyebilirim.

Özellikle yolunuzu “Rue des Ecoles” isimli köprüden geçirmelisiniz. Tabi turistik yoğunluğun da en çok olduğu nokta burası olduğu için yol üzerindeki diğer yerlerde oyalanmadan önce burada vakit geçirin derim.

2.1.2.Place Des Dominicains

Bir diğer gezi noktası ana meydanlardan biri. Aynı zamanda Noel pazarı zamanında bizim denk geldiğimiz en büyük Noel pazarı da buraya kurulmuştu. Üstelik yemekleri de baya başarılıydı. Risotto ve “bocche a la reine” deneyin derim. Her mevsimde gideceklerin listesinde olması gereken meydan olarak düşünebilirsiniz.

2.1.3.St Martin’s Church

Yapımına 1230’larda başlanan kilisenin inşaası 1360’larda bitmiş, Orta Çağ’dan kalma heykeller bulunan gotik tarzda büyük Roma Katolik kilisesi olur kendisi, zamanla restore edilerek bugünkü görünümünü almış. Girişi ücretsiz, biz inanılmaz soğuk bir günde orada olduğumuz için daha çok geçerken ısınmak için kullandık. Diğer kiliselerden ayıran çok bariz bir özellikle de karşılaşmadık açıkçası.

2.1.4.Schwendi Fountain

Colmar’ın keyifli sokaklarında yürürken karşılaştığımız bu çeşme dikkatimi çekince hakkında biraz daha bilgi edinmek istedim. Siz de geçerken görürseniz bu çeşme ve üzerindeki heykel araştırdıklarımla daha anlamlı hale gelecek. Öncelikle çeşmenin tarihi 1898’e dayanıyor. II. Dünya Savaşı’nda yıkılıp daha sonra yeniden yapılan eserlerden biri. Çeşme üzerinde bulunan heykel Lazare de Schwendi‘ye ait. Kendisi 1564 ve 1568 yılları arasında imparator Maximilian II’nin altında savaş şefiymiş ve Macaristan’da Türklere karşı savaşmış. Geçmişte “Tokay” isimi ile bilinen günümüzün “Pinot gris” isimli üzüm çeşidini Macaristan’dan getirerek Alsace kültürüne önemli bir katkıda bulunmuş. Heykelde elinde tuttuğu de bu üzümün tohumu.

2.1.5.Maison Pfister

Colmar’daki rönesans mimarisinin ilk örneği olan binanın tarihi 1537’ye dayanıyor. Bu zarif konak, Franche-Comté’nin doğu bölgesinden zengin bir şapkacı olan Ludwig Scherer için tasarlanmış daha sonra ünlü bir Alman aile yerleşmiş. Freskleri ile göz dolduran yapı günümüzde hemen her Colmar gezgininin listesinde yer alıyor.

2.1.6.La Maison des Têtes

Hem otel, hem restoran hem de tarihi bir bina. Geçmişi 1600’lere kadar uzanan çevirisi Kafalar Evi olan tarihi bina adını üzerindeki kafa figürlerinden alıyor. Colmar’ın en gözde otel ve restoranlarından biri olma özelliğinden dolayı burayı deneyimlemek isterseniz erken davranmanızı tavsiye ederim.

2.1.7.Marché Couvert Colmar

Hemen her Avrupa şehri yazımda denk geleceğiniz marketlerden birine geldi sıra. Burayı içerisinde geleneksel ürünleri, sebzeleri, meyveleri, etleri bulabileceğiniz aynı zamanda yemek de yiyebileceğiniz bir yer olarak düşünebilirsiniz. Yemek yenme noktası biraz küçük olsa da yine de göz atmaya değer bence, belki işinize yarar bir şeylere denk gelebilirsiniz.

2.1.8.Gare de Colmar

Colmar gezimize planladığımızdan daha geç başladığımız için Basel’den trenle geçtiğimiz Colmar Garı’na doğru düzgün dikkat edemediğimizi farkettim bu satırları yazarken. Bence atlanmaması gereken bir mimariye sahip kendisi.

Mimariyi ilginç kılan bir diğer özellik de Polonya, Gdansk’taki ana tren istasyonu ile aynı olması. Mevzu yapıldığı dönemde hem Fransa’nın bu bölgesinin hem de Polonya’nın Alman İmparatoraluğu’nda yer almasından kyanaklanıyor. Yani bu güzelliğin ikizine Polonya’da denk gelmeniz mümkün.

2.1.9.The Village Hansi & its Museum

1873 yılında Colmar’da doğan, Alsace popüler geleneklerinin elçisi, Hansi veya Hansi Amca lakaplı Jean-Jacques Waltz’ın eserlerinin yer aldığı bir müze burası. İllüstrasyonları, karikatürleri ve suluboyaları ile öne çıkan sanatçının eserlerindeki teknikleri ve hayatına dair bilgileri bu müzede bulabilirsiniz. Bilet ve saat gibi detaylara ulaşmanız için resmi sitesini buraya bırakıyorum.

2.1.10.Haut Koenigsbourg Şatosu

İlk inşaasının ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu kaleyi 1900-1908 yılları arasında Alman Kaiser II. Wilhelm’in emriyle yeniden inşa edilmiş. Bugün yılda 500.000’den fazla ziyaretçi çeken önemli bir turizm merkezi olan şato konum olarak Colmar ile Strazburg arasında kalıyor. Eğer araç kiralayarak gezecekseniz mutlaka listenize alın derim.

Fotoğraf: wikipedia

Kalenin içerisinde top platformu, Orta Çağ tarzı bahçe ve kraliyet salonları mevcut. Giriş ücretine ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

2.1.11.Statue de la Liberté

Özgürlük Heykeli ve Alsace ya da Colmar ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Olay tam olarak Özgürlük Heykeli’nin sanatçısı olan Frederic Auguste Bartholdi’nin Colmar doğumlu olmasından kaynaklanıyor. Konum olarak merkeze uzak bir noktada yer alıyor. Araç kiraladıysanız gidebilirsiniz ya da bizim gibi diğer köylere geçerken dolmuş önünden geçerse görebilirsiniz.

Ayrıca Colmar sokaklarını gezerken yerlerde bulunan bu sarı işaretleri görürseniz şaşırmayın.

2.2. Colmar Yemek Notları

Noel pazarı zamanında gideceksiniz zaten yemek ihtiyacınızın büyük bir kısmını pazarlar karşılayacaktır ancak Noel dışında planına aldıysanız aşağıda araştırdığım tüm noktaları listedim. Oradan damak zevkinize uygun bir şeyler seçebilirsiniz.

  • Pâtisserie Salon de Thé J-C Clergue
  • Restaurant La Soï
  • La Stub (Flammekueche için önerilmiş)
  • Le Fer Rouge
  • Pâtisserie Gilg
  • L’atelier de Yann
  • UFA of Burger
  • Pâtisserie Lorber,


Biz bunlardan UFA of Burger ve Patisserie Charles Schmitt‘i denedik. UFA of Burger için düşük beklenti ile gidip yüzümüzü güldürerek ayrılmamızı sağlayan bir yer oldu diyebilirim. Menüsünü fikir olması için aşağıya ekledim.

Patisserie Charles Schmitt için de frambuazlı makaron ve eklerini denedik. Eklerin lezzeti ortalama ama makaran baya başarılıydı. İçecek olarak da kahve tercih ettik ama benim damak zevkime uygun değildi, bir tık sert bir kahveydi.

3.Riquewihr Gezi Rehberi

Colmar’dan geçilebilecek köylerden bir tek Riquewihr’i görebildik maalesef. Aslında en az 2 köyü daha gezebilecek şekilde planlamıştık ancak hava koşulları ve dolmuş saatlerinin planlarımızla çakışmasından dolayı maalesef gerçekleştiremedik. O yüzden siz siz olun dolmuş saatlerini yukarıda eklediğim linklerden mutlaka kontrol ederek plan yapın.

Gelelim Riquewihr’in gezilecek yerlerine. O kadar küçük bir köy ki Colmar gibi madde madde açıklamam mümkün olamayacak maalesef. 1-2 saatte kolayca gezilir ama siz yine de keyfini çıkarmak için 2-3 saat olarak plan yapın derim.

16. ve 17. yüzyıllardan kalma tarihi evlerle çevrili sokakları ile aradığınız fotoğrafları, görsel güzelliği bulabileceğiniz yerlerden biri. II. Dünya Savaşında en az zarar gören kasabalardan birisi olduğu için oldukça iyi korunmuş durumda. Sokaklarda dolaşırken kendinizi film stüdyosunda gibi hissedeceksiniz.

Köyün en dikkat çekici noktası Dolder Kulesi, 1291’de inşa edilmiş surların bir parçası olan 4 katlı bir gözlem kulesi.  Dolder Kulesi’nin hemen yanında bir de The Thieves’ Tower, yani Hırsızlar Kulesi yer alıyor. 14.yy’daki surların ve kulelerin bir parçası olan yapı bir dönem Riquewihr’in hapishanesi olarak kullanılmış. Kuleyi etrafını saran evlerden ve kalabalıktan dolayı rahat görüp fotoğraflayamadım maalesef. Bu iki kuleye giderken geçeceğiniz cadde alışveriş mağazalarıyla çevrili.

Özellikle The Thieves’ Tower‘ın müzesinin altında bulunan kurabiyeciye bayıldım. Adını haritada bulamadım ama konumdan müzeye doğru gittiğinizde cadde üzerinde bu güzelliği göreceksiniz. Kurabiye almasanız bile içerideki kurabiye evleri görmek için uğrayın derim.

Dolmuş’ta indiğimiz noktadan kulelerin bulunduğu konuma doğru ilerlerken birden fazla irili ufaklı Noel pazarına denk geldik. Köy küçük ama her tarafından sıcak şaraplar, tarçın kokulu kurabiyeler, yemek kokuları etrafınızı sarıyor. Bunlar dışında köyün her bir sokağı ayrı keyifli diyebilirim. Biz soğuktan dolayı kısıtlı gezebildik, bir sonrakine sıcak bir havada gidip her sokağını adımlamak için sabırsızlanıyorum.

Aynı zamanda şarap seviyorsanız bu köyde Alsace’nin en güzel şaraplarını almanız mümkün. Riesling, Pinot Gris ve Pinot Noirs gibi ile ünlü şaraplar burada yer alıyor.

Benim için soğuğa rağmen inanılmaz keyifli bir gezi oldu. Sıcak bir havada mutlaka buraya rotamı yeniden çevireceğim. Yeni keşiflerde görüşmek üzere.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir