GizemceKeşiflerTravel & Food

Strazburg Gezi Rehberi 

Birbirinden güzel süslemeleri ile size unutulmaz bir tatil yaşatacak yaşatarak çocukluğunuzda izlediğiniz çizgi filmin içinde gibi hissettirecek bir yer arıyorsanız Strazburg doğru nokta. Noel pazarı denildiğine ilk akla gelen yerlerden biri olduğu için biz de bu kurabiye evleri ile donatılmış şehir için Noel pazarlarının kurulduğu zamanı tercih ettik. Şansımıza Berlin’de bile görmediğimiz bir soğukla karşılaşsak da sokakların güzelliği içimizi ısıtmaya yetmişti.

Strazburg’la ilgili bunları biliyor muydunuz?

  • Fransa’nın ilk Noel pazarları 1570 yılında burada kurulmuş.
  • Fransa milli marşı burada bestelenmiş.
  • Guthenberg matbaayı burada bulmuş. (Hatta şehrin kalbindeki meydana adı verilmiş, detaylar aşağıda.)
  • Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi önemli kuruluşlara ev sahipliği yapıyor.

Strazburg’da gezilecek tüm noktalar, Noel pazarları, en keyifli sokaklar ve leziz yemeklerle dolu yazıma hoşgeldiniz. Sizi hiç bekletmeden Strazburg gezinin öncesi ihtiyacınız olacak bilgilere geçiş yapıyorum.

Strazburg Noel pazarları ile öne çıksa da baharda ve yaz aylarında gitmeyi düşünenleri de hüsrana uğratmayacak bir yer o yüzden bence mevsimsiz şehirlerinden biri. Sıcak bir havada gitmenin keyfi başka Noel zamanı gitmenin keyfi başka olacaktır. (Bu şehirle bir sonraki buluşmamızı sıcak bir havaya denk getirmeyi planlıyorum.)
Bizim gibi Noel zamanında gitmeyi planlayanlar için ilk önerim en sıcak tutacak kıyafetlerini yanına alması. Bizim gittiğimiz hafta sonu ekstra bir soğuk (termometre -4, hissedilen -10) olsa da siz önleminizi alın derim.

Strazburg’da konaklama konusuna gelelim. Özellikle Noel zamanı inanılmaz pahalı bir şehir burası. Bu durum konaklamalara da yansıyor tabi. Bizim 3 gün için rotamız Strazburg, Colmar ve Basel’di. Basel Gezi Rehberi yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu üçlü içinde en ucuz konaklamayı Basel’de bulabildik. Siz yine de aşağı eklediğim arama butonundan şansınızı deneyin, biraz erken davranırsanız uygun bir yerler kapabilirsiniz. Baselde konakladığımız yerin linkini de buraya bırakıyorum. Tren istasyonuna yakın olması diğer iki noktamıza ulaşımda çok işimize yaradı.

 

Strazburg’da tüm gezilecek tüm noktalara yürüyerek ulaşmanız mümkün. En uzun mesafe tren istasyonundan merkeze yürüyerek 15-20 dakika. Eğer çok soğuk olduğu için yürümek istemezseniz tramvayı da kullanabilirsiniz. Gezilecek yerlerin de çoğu birbirine yakın olduğu için 1 günde çok rahat gezebilirsiniz burayı.

UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan şehrimiz Fransa’ya bağlı olsa da Almanya ve İsviçre’ye yakın olmasından dolayı 3 ülkenin kültür karşımından oluşuyor diyebiliriz. Meşhur Alsace bölgesinin de başkentinde dolaşırken Orta Çağ ve Rönesans mimarisiyle yapılan tarihi yapılarıyla adete bir açık hava müzesinde geziyor gibi hissedeceksiniz.

Peki bu güzelliğe en kolay ve ucuz nasıl ulaşırım Gizem? derseniz size Basel’deki 3 ülkeye birden açılan Basel-Mulhouse-Freiburg Havaalanını öneririm. Özellikle uçuş firmalarının kampanya dönemlerinde bu havaalanına uyguna bilet bulmanız çok kolay oluyor. Sadece Strazburg için değil Fransa, Almanya ve İsviçre’nin bu bölgeye yakın şehirlerine geçmek için de kullanabilirsiniz. Havaalanında dikkat etmeniz gereken ayrıntı: hangi ülkeye giriş yapacaksanız tabelaları takip ederek o ülkenin bölümünden çıkış yapmanız. Özellikle toplu taşımaya binerlen bu durum ciddi önemli.


Strazburg için Fransa yazan tabelaları takip ederek çıktıktan sonra 11 numaralı otobüs ile tren istasyonuna (Saint Louis istasyonu) aktarma yapmanız gerekiyor. Kişi başı 2,5 Euro olan bileti binerken şoförden satın alıyorsunuz.

Saint Louis’e ulaştıktan sonra Strazburg’a geçişimiz tam 1,5 saat sürdü. Biz kişi başı 26,30 ödedik ancak standart bir rakam değil saate ve erken almanıza göre değişkenlik gösteriyor.

Basel’den Strazburg’a trenle geçişinizi nasıl daha ucuza getirebileceğinizi hemen anlatıyorum. SNCF Connect uygulamasını indiriyorsunuz. Bu uygulama Fransa’nın resmi ulaşım uygulaması. Buradan ara ara kontrol ettiğinizde belirli saatlerdeki biletlerin değişken olarak indirimli olduğunu göreceksiniz. Bizim planlar yine son dakikaya kaldığı için (Avrupa içinde önceden plan yapamıyoruz bir türlü) bu fiyata geldi ama 5-10 Euro’ya kadar ucuz biletler bulabilirsiniz.

Şehri farklı etkinliklerle keşfetmek isteyenler için Get Your Guide’ın rehberli yürüyüş ya da bisiklet turlarına ya da şehre farklı bi perspektiften bakmak için bot turlarına göz atmanızı öneririm.

1.Gezi Noktaları

Hemen gezilecek yerlerin detaylarına geçiş yapalım aşağıdaki haritadan konumlara ulaşabilir, haritayı kaydederek geziniz sırasında da kullanabilirsiniz.

1.1.Petite France
1.2.Notre Dame Katedrali
1.3.St. Thomas Church
1.4.Pl. du Marché-aux-Cochons-de-Lait
1.5.Place Gutenberg
1.6.Place Kléber
1.7.Strazburg Merkez Tren İstasyonu
1.8.Alsatian Museum
1.9.Rohan Sarayı
1.10.Maison Kammerzell
1.11.Protection Des Mineurs
1.12.Barrage Vauban
1.13.Ponts Couverts
1.14.Pont Saint Martin

Yemek noktalarına gezi noktalarının açıklamalarından sonra ulaşabilirsiniz.

1.1.Petite France

Strazburg’un en şirin, en keyifli, en unutamayacağınız manzarasına sahip mahallesiyle başlamak istedim rehbere. Her bir evin birbirinden güzel olduğu bu mahalle 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
Ahşaptan yapılmış meşhur evlerin tarihi 16. ve 17. yüzyıllara dayanıyor. Alsace bölgesinin ikonik yapılarını içeren mahalle en güzel Strazburg hatıralarını fotoğraflayarak ölümsüzleştireceğiniz bir yer aynı zamanda. Strazburg’a gelen herkeste gördüğünüz o kurabiye evlerle çekilmiş fotoğrafların çoğunun bu mahallede olduğunun garantisini verebilirim.

1.2.Notre Dame Katedrali

Şehirdeki en görkeli yapıya geldi sıra. 1015 yılında yapına başlanmış ancak 1439’da tamamlanabilmiş. Bu kadar uzun süremesinin sebebi başından geçen bir yangın ve ilgili dönemde yaşanan taht kavgaları olmuş.

Bir gotiksever olarak baya beğendiğim eserlerden biri oldu. İncelerken kafanızı yukarı doğru kaldırmaktan boynunuz tutulabilir dikkat. Kendisinin kulesi 142 metre uzunluğunda ve üzerine çıkarak manzarayı izleyebilirsiniz. Kiliseye giriş ücretsiz ancak kule 8 Euro. Kiliseye giriş ücretsiz olduğu için yoğun günlerde önünde sıra oluşuyor, hızlı ilerlediği için pes etmeyip birazcık bekleyin derim.

İçine dışına özendikleri kadar özenmeseler de içerideki Rönesans döneminden kalmak meşhur Astronomik Saat’e mutlaka göz atın derim.

Ziyaret saatleri Pazar günleri hariç her gün 08:30-11:30 ve 12:45-17:45, Pazar günü de 14:00-17:15. (Resmi sitesinde bilgi bulamadığım için Google Maps’te belirtilen saatleri ekledim.)

Geziniz Noel zamanına denk geldiyse planınızı, Katedral’in önünde kurulan Noel pazarında da vakit geçirecek şekilde ayarlayın derim.

1.3.St. Thomas Church

Protestan klisesinin tarihi 1520’lere dayansa da üzerine inşa edilen eski kilisenin tarihi 6. yüzyıla kadar dayanıyor. 1520’lerde Strasbourg Alman egemenliği altında olduğu için kilisenin son inşa tarzı Alman tarzına daha yakın yapılmış. Gezilecek noktalara yakın olduğu için çok vaktinizi almayacaktır. İçeri giriş de ücretsiz.

1.4.Pl. du Marché-aux-Cochons-de-Lait

Adını domuzların satıldığı eski pazardan alan en eski meydanlardan biri. Her ne kadar yazılışı ilginç olsa da bulması kolay olsun diye Google Maps’teki ismi ile aynı yazdım. Burası kesin kesin listenizde olsun derim. Hem meydanın etrafındaki sokakların evleri hem de süslemeleri gözünüzü bayram ettirecek cinsten.

Tabi bu güzellik turistleri de kendine çekmeyi başarmış durumda. Kalabalık ile fotoğraf çekmek istemiyorsanız günün olabildiğince erken saatinde buraya gelin derim.

1.5.Place Gutenberg

Strazburg çok büyük olmamasına rağmen Noel pazarı zamanında gittiğinizde büyüklü küçüklü bir sürü Noel pazarı ile karşılaşacaksınız. Bunlardan biri de Place Gutenberg’de. Şehrin kalbi niteliğindeki meydana sıcak bir havada giderseniz de kurulan minik satış tezgahları ve altı karınca ile karşılaşabilirsiniz.

Meydan adını, Strazburg’da 2 yıl kadar yaşayan matbaanın mucidi Johannes Gutenberg’den almış. Hatta meydanda bir de heykeli bulunuyor.

1.6.Place Kléber

Noel Pazarının kurulduğu meydan Meydanın tarihi Orta çağ’a kadar uzanıyor. Bu sürede birçok kez ismi değişmiş. Meydan mevcut adını Strasbourg’da doğmuş ve Fransız Devrim Savaşları’nda görev almış general Jean Baptiste Kleber’den alıyor. Meydanda Kleber’in heykeli de var.

Meydana kurulan Noel pazarı da mutlaka listenizde olsun derim. Yerler buzla kaplı olduğu için ekstra soğuktu ama yine de komple gezmeden çıkmadık buradan. Yiyecek olarak mantarlı Spaetzle ve krep denedik. Ortalama yemek ücretleri 8 Euro’ydu diyebilirim. Yemeklerle ilgili daha fazla şey merak edenleri yazının aşağısında bulunan yemek kısmına alalım.

1.7.Strazburg Merkez Tren İstasyonu

Şimdiye kadar gördüğüm tren istasyonlarının arasında tasarımını en ilginç bulduğum yerlerden biri Strazburg merkez tren istasyonu oldu. Şehrin dokusuyla kesinlikle alakasız olmuş. Biz zaten şehri gezmeye buradan başladığımız için ister istemez listemize girdi ama çok da görülmesi gerekli bir yapı olduğunu düşünmüyorum.

1.8.Alsatian Museum

Dışarıdan imrene imrene baktığımız meşhur Alsace evlerinden birinin içini görmek isterseniz bu müze tam size göre. Müzede bölgenin eski yaşam biçimi görebilirsiniz.
Saatleri tarihe göre değişkenlik gösteriyor. Fiyat vs bilgilerini de görebilmeniz için resmi sitesinin linkini buraya bırakıyorum.

1.9.Rohan Sarayı

Rohan Sarayı eskiden prenslerin ve Rohan Hanesi’ne üye kardinallerin sarayı olarak inşa edilmiş. Barok tarzda yapılan yapı günümüzde ise 3 müzeye ev sahipliği yapıyor. Musee Archeologique (Arkeoloji Müzesi), Musee des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Müzesi) ve Musee des Arts Decoratifs (Dekoratif Sanatlar Müzesi).

Strazburg’daki tüm müzeler hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz resmi bir site bulunuyor. Linkini buraya bırakıyorum.

Bizim ziyaretimiz sırasında önünde minik bir Noel pazarı kurulmuştu. Kanalın kenarında yer aldığı için yakınındaki Pont Sainte Madeleine isimli köprünün manzarası da oldukça keyifli. Aşağıdaki video da orada çekildi.

1.10.Maison Kammerzell

Notre Dame Katedrali’nden çıkınca hemen sağınızda köşede kalacak olan yapıyı es geçmeyin derim. Strazburg’un en eski, en iyi süslenmiş ve en iyi korunmuş yapılarından biri. Detayları gerçekten çok etkileyici ve kendisi tam 600 yıllık. Günümüzde otel olarak kullanılıyor.

1.11.Protection Des Mineurs

Strazburg’un ikonik fotoğraf noktalarından diğerine geldi sıra. Burası aslında bir rehabilitasyon merkezi ancak biz gittiğimizde içi boş gibiydi. Yoğun turist ilgisinden bunaldıkları için kapıya uyarı koymuşlar. O yüzden çok sessiz bir şekilde fotoğrafınızı çekmenizi öneririm. Kapısını kapalı görürseniz de pes etmeyin, kilide dışarıdan uzanıp usulca açabilirsiniz. Araştırmalarım sırasında 16:30’a kadar kapıyı kilitlemiyorlar diye okumuştum, siz yine de olabildiğince erken gitmeye çalışın.

Kışın karlar altında güzel dursa da bence baharda bahçesinde açan çiçeklerle çok daha güzel oluyor burası.

1.12.Barrage Vauban

1960 yılında inşa edilen barajın ilk amacı şehrin savunmasında kullanmakmış. Nasıl olacak derseniz, şöyle ki: bir tehlike anında baraj kapatılıp su seviyesi yükseltilerek düşmanın boğulma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılıyormuş. Şehrin ana savunma noktası olan Ponts Couverts’in tam karşısında olduğu için düşmanın büyük kısmı önden elenmiş oluyor böylece.

Günümüzde ise manzara noktası olarak kullanılıyor. Buradan Ponts Couverts ve Notre Dame Katedrali’ni bir arada görebilir ve unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Barajın alt tarafında eskiden kaldığını tahmin ettiğimiz heykeller vardı. Herhangi bir açıklama yer almıyordu. Diğer turistleri takip ederek burayı tesadüfen bulduk.

Barajın üzerine çıkış için vs herhangi bir ücret talep edilmiyor.

1.13.Ponts Couverts

Petite France’ın girişinde konumlandırılmış köprülerin yapımı 1250’de tamamlanmış. 3 köprü ve 4 kuleden oluşan yapı şehrin savunmasında kullanmak amacıyla yapılmış. Vauban Barajı yapıldıktan sonra işlevini yitirmeye başlamış.
Savunma amaçlı kullanıldığı yıllarda köprünün üzerinde askerlerin durdukları kısımlar ahşap bir çatı ile kapatıldığı için Ponts Couverts yani Kapalı Köprüler adı verilmiş. 1784’te çatı kısmı kaldırılsa da, köprülerin ismi aynı kalmış.

Ayrıca Strazburg’un en güzel fotoğraf noktalarından biri de burası.

1.14.Pont Saint Martin

Son noktamız da benim gibi fotoğraf ve manzara noktası sevdalıları için gelsin meşhur Petite France’ı fotoğraflayabileceğiniz güzel noktalardan biri.

2.Yemek Noktaları

Noel döneminde gitmeyi planlıyorsanız atıştırmalıklarınızı da akşam yemeklerinizi de buralardan alabilirsiniz. Hatta bana sorarsanız tam olarak öyle yapın, çünkü yöresel bir çok lezzeti Noel pazarlarında deneme şansınız olacak.

Biz Strazburg’a geç geldiğimiz ve burada konaklamadığımız için Noel pazarları dışında sadece bir noktayı deneyebildik. Ona da ısınmak için biraz mecburiyetten girdik diyebiliriz. Fikrinizin olması için Noel pazarlarında sıcak şarap ortalama 5-6 Euro, yemekler 8 Euro olarak düşünebilirsiniz.

Noel pazarları dönemi dışında başka bir tarihte planı olanlar için araştırırken not aldığım yerleri de aşağıdaki listeye ekledim.

2.1.L’Atelier 116

Saatlerce yürümenin ardından soğuktan donduğumuz için kendimizi listemizdeki ilk yere attık. Çok küçük bir kafe olduğu için oturacak bir yer bulmamız tamamen şanstı. Kahvesini beğenmesem de focaccia baya baya güzeldi. Kahve ve tatlı için düşünmüştüm burayı ama kahve güzel çıkmayınca vazgeçtim. Focaccia 3,50 Euro.

2.2.Oh my Goodness Café

Kahve ve kahvaltı için çok önerilen yerlerden birisi burasıydı. Deneyimleme şansım olmadı ama Google Maps puanından ve yorumlarından keyif alınacak bir yer gibi görünüyor.

2.3.Origin, Coffee Shop Végétal

Önünden geçtik ama canımız herhangi bir şey yemek içmek istemediği için pas geçmek zorunda kaldık. Kahvaltı ya da kahve-tatlı yapmak için değerlendirebilirsiniz.

2.4.Il Forno

Fransızların meşhur Tarte Flambee’sinin burada yenmesi önerilmiş. Tarte Flambee, Fransa’nın Almanya sınır bölgelerinde yaygın olan bir yiyecek. Hamurun üzerine eklenen kremayla karıştırılmış peynir, soğan, et parçaları ve bir miktar sıvı yağ ile yapılıyor.

Google Maps puanı düşük ancak yorumlarda genel olarak lezzetin iyi olduğu servisin yavaş olduğundan şikayet edilmiş. Ben o yüzden listeme alarak fırsat bulursam denemek istemiştim. Bir sonraki gidişime kısmet artık.

2.5.House of Tanners Restaurant

Akşam yemeği için klasik Fransız tadlarını bulabileceğiniz çok önerilen bir yerdi burası. 4,5 Google Maps puanlı yoğun talep gören bir yer olduğu için planlarınız netleşir netleşmez bence rezervasyon yaptırıp işinizi sağlama alın.

Bu keşfin de sonuna geldik, yenileriyle görüşmek üzere.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir