GizemceKeşiflerTravel & Food

Cordoba Gezi Rehberi

Endülüs’ün kalbinde kalbimizi bıraktık desem? Endülüs zamanında merkez olarak kullanılan Cordoba’nın geçmişinde ciddi bir ilim, sanat, kültür ve felsefe yatıyor. Geçmişte bir çok örnekte olduğu gibi buradaki devlet yıkıldıktan sonra yerine gelen hükümdarlar geçmişe dair izleri sildikleri için çok az kısmı bugüne taşınabilmiş durumda. Gördüğümüz az kısım böyle bir güzelliğe sahipken tamamen korunmuş halini görebilseydik kim bilir neler hissederdik. Cordoba’da gezilecek tarihi yerler bir arada toplanmış durumda olduğu için herhangi bir ulaşım aracı kullanmadan yürüyerek görebilirsiniz. Konaklayacağınız yeri de bu tarihi noktalara yakın konumda seçerseniz çok daha kolay olacaktır. Aşağıdaki noktaları güzel bir planlama ile 2 günde gezebilirsiniz.

Gelelim Cordoba’ya gelmişken gezilecek noktalara. Gezi sırasında anlık olarak paylaştığım Instagram hikayelerime buradan ulaşabilirsiniz. Aceleniz varsa gezilecek yerler için aşağıdaki maddelere tıklayarak açıklamalarına hızlıca da gidebilirsiniz.

1.Kurtuba Cami (La Mezquita)
2.Roma Köprüsü (Puente Romano)
3.Kraliyet Sarayı (Alcázar de los Reyes Cristianos)
4.Barrio de la Judería
5.Cordoba Sinagogu (Sinagoga de Cordoba)
6.Plaza de la Corredera 
7.Calleja de las Flores

1.Kurtuba Cami (La Mezquita)

Biletinin henüz Cordoba planı yapılırken internetten alınması gereken şehirde görülmesi gereken en önemli nokta. UNESCO listesinde de bulunan bu büyüleyici yapıya yerli ve yabancı turistler tarafından talep oldukça yüksek. Kilise olarak hayatına başlayan bu güzellik şehir Müslüman’ların egemenliğine geçince camiye çevrilmiş, daha sonra yeniden Hristiyanlar’ın devletin başına yeniden geçmesi ile katedrale çevriliyor. Orijinal yapısına dokunmadan ekleme yapılarak bugünkü halini alıyor. Yapının hem içinde hem de dışında her iki kültüre ait izler bulabiliyorsunuz. İşlemelerin güzelliği, her duvarın detayı o kadar etkileyici ki o kadar savaşa rağmen 600’lü yıllardan günümüze kadar korunabilmesi resmen bir mucize.

Şehrin büyük bir alanını kapladığı için buraya gitme amacında olmadan da mutlaka önünden geçeceksiniz. Cordoba planımınızın ikinci gününde yer almasına rağmen birinci gün defalarca önünden geçtik buranın. İçinin güzelliği resmen dışından belli olan, eşine benzerine zor rastlanan bir yapı olduğu için görür görmez zaten siz de tanıyacaksınız.

Bahçesi ücretsiz, caminin içine ve kulesine girmek için bilet almak gerekiyor. Kule için bileti kule girişinden de alabilirsiniz ancak caminin içi için mutlaka önceden bileti almanız gerekiyor ve bilet saatinden 10 dakika önce kapıda olmanız bekleniyor. Burayı günülük yapılan turlarla da ziyaret etmek mümkün, böylece tarihi hakkında da detaylı bilgi alınabilir. Cami için bilet alabileceğiniz linki buraya bırakıyorum.

2.Roma Köprüsü (Puente Romano)

Daha önce 1. yüzyıldan beri var olan bir yapıya dokunmuş muydunuz?

İnşa yılını ilk öğrendiğimden beri bu köprüye adım atmak, dokunmak için sabırsızlanıyordum. Uzun yıllardır yaşayan ağaçlara, antik kentlere, böyle tarihi yapılara, üzeri defalarca kazınmış banklara,… kısacası çok anısı olan şeylere karşı zaafım var. Dokunarak orada yaşananları hayal etmek seyahatlerim sırasında en keyif aldığım şeylerin arasında yer alıyor.

Köprünün ayakta kalması için defalarca restore edilmiş ve bir şekilde günümüze kadar korunabilmiş. Gündüz ve akşam görülecek şekilde plan yapmakta fayda var. Gündüz dokusunu ve eski şehirdeki tarihi yapıları çok net görebilir, gece de ışıklandırmanın kattığı mistik havanın etkisiyle daha çok keyif olabilirsiniz. Günün her saatinde insan seli ile birlikte bu köprüyü yürümek durumundasınız, farklı saatlerde geçsek de hep aynı düzeyde kalabalık mevcuttu. Eski şehir tarafından karşıya geçtikten sonra köprünün aşağısına inerek ördek ve kazlarla da vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.


Köprünün bir ucunda yer alan Calahorra Kalesi de köprü kadar yaşlı olmasa da ortaçağdan kalma bir eserdir. İçerisinde bir de müze bulunuyor, kişi başı 5 Euro.

3.Kraliyet Sarayı (Alcázar de los Reyes Cristianos)

Nerede kocaman ağaç görsem böyle sarılasım geliyor, bence yalnız değilim. Özellikle uzun yıllardır yaşayan köklü ağaçlar bana bu hissi daha çok hatırlatıyor.
Geziye saraydan başlayarak bahçeye ulaşılıyor. Sarayın odaları çok gösterişli değil ama bahçesi gerçekten göz dolduran cinsten. Burası için bir kaç gün önce internet üzerinden rezervasyon yapıp ödemeyi kapıda yapmanız gerekiyor. Rezervasyon yapıp kapıda sıra beklemek kalmak biraz saçma geldi ama gelmişken de görmeden dönmek istemedik.

Kişi başı 5 Euro, olmazsa olmaz bir yer değil, listenizin son sıralarına alabilirsiniz.

4.Barrio de la Judería

Sokaklarından saatlerce çıkamayacağınız cıvıl cıvıl bir mahalle, en çok vaktimizi burada geçirdik. Olmazsa olmaz noktalardan bence, her gördüğünüz sokağa doğru kafanızı mutlaka uzatmalısınız. Sizi bekleyen çiçekli avlular, rengarenk sürprizler her an her yerden çıkabiliyor.

5.Cordoba Sinagogu (Sinagoga de Cordoba)

Çok küçük bir yapı, giriş ücretsiz, geçerken uğranabilir.

6.Plaza de la Corredera

Eski şehrin biraz dışındaki bir meydan, avlusundaki kafe/restoranlarda bir şeyler içerek enerjik İspanyollar’ı izlemesi çok keyifliydi.

7.Calleja de las Flores

Çiçeklerle donatılmış şirin Endülüs sokaklarından en bilindiği, konumuna buraya da bırakıyorum. Kurtuba’nın hemen yanında olduğu için kolayca bulacaksınız.

Cordoba sokaklarında kaybolurken beni de anmayı unutmayın, deneyimlerinizi dinlemeyi çok isterim.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir