GizemceKeşiflerTravel & Food

Bozcaada Yemek Notları

Gelelim bir yemeksever olarak Bozcaada’nın yemeklerine… “Bozcaada’da ne yenir?” diyorsan bu yazı tam sana göre.

Gün Batımı Tabağı ve Sandviç: No:8

Gün batımı tabağı ve sandviçi için No:8 Bozcaada lezzetini mutlakaya deneyin derim. Hem gözünüzü hem de midenizi doyuracaktır. Sandviçler 18 TL’den başlayıp 23 TL’ye kadar 8 çeşit. Günbatımı tabağı da Beyaz Şarap ve Kırmızı Şarap olmak üzere iki çeşit. Detaylar için işletmenin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Şarap Tadımı: Talay

Şarap Tadımı için Talay’ı tercih ettik.

Seçtiğiniz 5 çeşit şarap ve yanında getirdikleri atıştırma tabağı için 30 TL ödüyorsunuz.

Yerli ve ithal bir çok üzün çeşidinden yapılan bu güzel şaraplardan mutlaka beğendiğiniz bir şarabı bulabileceğinize eminim. Atıştırma tabağında üzüm, peynir ve kuru ekmek oluyor. (Tabak içeriği standart değil.)

Rakı Balık: Asma6

Bozcaada demek Sardalya demek, meze demek, ahtapot demek, kalamar demek, … Bu güzelliklere de en çok yakışan içki de -bizce- rakı. Bu güzelliklerin en lezzetlisi Bozcaada’da nerede diye uzun araştırmalarımızın sonunda Asma6’nı keşfettik. Bir çok güzel yoruma güvenerek gittiğimiz bu mekan güvenimizi boşa çıkarmadı.
Deniz kenarında, Bozcaada Kale manzaralı, ılık esen rüzgarı, ilgili ve işine hakim çalışanları ile sizin de memnun kalacağınıza eminim. Fiyatlar da diğer mekanları da araştırdığımız için Ada ortalamasında diyebiliriz. (Fotoğraftaki hesap 4 kişiye aittir.)
Tadına baktığımız her şeyi çok beğendik burada ancak özellikle denemenizi istediklerim; Ahtapot Izgara, Asma Yaprağında Sardalya, Kabak Çiçeği kızartma, Rum Muskası ve Deniz Börülcesi.

İşletmenin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Pastane: Çiçek Pastanesi

Bozcaada’da en çok göze çarpan işletmelerden biri de Çiçek Pastanesi. Bir çay sever olarak çayı benden tam not aldı, her gün mutlaka bir kere burada çay içmeye uğradık.
Çayın yanında denediğimiz kurabiyeler ve diğer tatlılar bizi çok tatmin etmedi açıkcası, Bu nedenle gönül rahatlığı ile öneremiyorum.
Sizin de denemeleriniz sonucunda yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Pastane: Veli Dede

Favori pastanemiz Veli Dede oldu. Özellikle meşhur Bozcaada kurabiyeleri için kesinlikle burayı denemenizi öneririm. Ağızda dağılan müthiş tereyağlı, bademli ve damla sakızlı seçenekleri ile sizi de mest edecek.
O kadar çok beğendik ki bu işletmeyi dönerken yanımıza fotoğrafta gördüğünüz karadut reçelini de aldık.

Atıştırmalık: Habbele Beach

Habbele Beach’te bulunan bu işletmeyi koyun güzel denizinde yorulduktan sonra acıktığımız için denedik.
2 tane karışık kızartma tabağı 90 TL, İstanbul fiyatları ile eşdeğer doğrultudaydı. Lezzet olarak ise başarılıydı, denemenizi öneririm.
Şirin bir işletme olan Habbele Beach’in detaylı videosunu aşağıda görebilirsiniz.
Instagram hesabını da buradan görebilirsiniz.

Atıştırmalık: Tayyare Pizza

Bizi ikinci defa yiyebilmek için kendine çekecek kadar lezzetli olduğunu söyleyebilirim. İşletme inanılmaz ilgili, menüde esneklik sağlayarak istediğiniz pizzayı yemenizi sağlayacak kadar nazik.

İsterseniz paket alıp günbatımında yiyebilirsiniz pizzanızı, isterseniz de işletmenin harika arka bahçesinde zeytinlik manzaralı yiyebilirsiniz.

İncelemek isterseniz işletmenin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Atıştırmalık: Çınaraltı Cafe

Sevdiğim bir filmde geçen bu kafeye uğramadan dönemezdim Bozcaada’dan. Zaten adanın en merkezi yerinde, en güzel ağacının altında sizi direk içine çekecek bir kafe.

Yediğimiz ya da içtiğimiz bir şey için buradan bahsetmek bence biraz haksızlık. Buraya sırf atmosferi için oturmalısınız. Buraya oturarak kalabalık bir saatte geçen insanları izlemek, sakin bir saatte de güzel sessizliği dinlemek daha önemli.

Bence Bozcaada’nın ruhunu en çok yansıtan yer burasıydı.

Umarım siz de benim gibi keyif alırsınız. Filmin de ismini vermeden olmaz tabi ki; Bi Küçük Eylül Meselesi

Atıştırmalık: Vahit’in Yeri

En sevdiğimiz plaj olan Ayazma’da gittiğimiz ve memnun kaldığımız işletmelerden biri. Lezzeti normal düzeydeydi, deniz kenarında olması, hızlı ve ilgili servisleri sevdiğimiz özelliklerinden oldu.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir