GizemceKeşiflerTravel & Food

El Hamra Rehberi

Granada’nın incisi El Hamra (Alhambra) ile ilgili ihtiyacınız olacak her şeyi görsellerle destekleyerek bu yazıda toparlamaya çalıştım, eksik kaldığını düşündüklerinizi ya da merak ettiklerinizi yorumlara bırakabilirsiniz.

Kızıl Saray‘ın temelleri 889 yılında atılmış olup tarih boyunca hükmeden hükümdarlar tarafından genişletilerek bugünkü haline ulaşmıştır. Binbir Gece Masalları‘ndaki sarayları aratmayan dillere destan El Hamra (Alhambra)’nın bu kadar gösterişli ve özenli hale getirilmesi Müslümanlar’ın hükümdarlığı döneminde olmuştur. Saray’ın içindeki su yolları, suyun yüksek yerlere taşınmasının altında yatan mimari zeka, yıllarca bu sınırlar dışına çıkmadan her türlü tarım ürününü yetiştirebileceğiniz yeterli bahçe alanı, görkemli ve sağlam surların büyük kısmı hep bu dönemde yapılmıştır. Granada’nın bence görülmesi gereken en kıymetli noktası El Hamra. Her köşesi ayrı ayrı özenilerek yapılmış bu eşsiz saray başlı başına bir şehir büyüklüğünde olduğu için buranın tamamını gezmek isteyenlerin 1 gün ayırması gerekir. 

Saray şehrin tepe noktasında konumlandığı için buraya ulaşım yürüyerek pek kolay değil. Giderken merkezden binebileceğiniz minibüsleri (C30 ya da C32) ya da taksileri kullanmanızı öneririm. Dönerken zaten yokuş aşağı inildiği için yürümek oldukça kolay, bir o kadar da keyifli.

Granada’da ile ilgili daha fazla bilgi için Granada Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan ve tamamlanması 150 yıl süren bu güzellik birden fazla bölümden oluşuyor. Biletleme sistemi de bu bölümlere göre yapılmış durumuda. Alacağınız bileti görmek istediğiniz bölümlere göre seçmeniz gerekiyor.
Biletinizi daha Granada planını yaparken almanızda fayda var. Şehrin en turistik noktası burası olduğu için biletler jet hızıyla tükeniyor. Eğer bu yazıyı geç okuduysanız, bilet bulamıyorsanız hiç üzülmeyin. Şehrin hemen her yerinde karşılaşacağınız günlük turlar size anında yardımcı olacaktır.

Rehberli gezi için tur şirketlerine bir alternatif olarak El Hamra’nın kapısında anlaşabileceğiniz bireysel rehberlerden yararlanabilirsiniz. (Kapıda siz onlara gitmeden onlar sizi bir şekilde bulacaktır, dedektör gibiler.)

El Hamra’nın bölümleri;

Nasrid Palace, bence olmazsa olmaz noktalardan biri. Naçizane tavsiyem alacağınız biletin burayı kapsadığından emin olun. Saray kompleksinin her köşesi ayrı güzel ama buranın duvarları, tavanları, yerlerleri bile özenle ince ince işlenmiş durumda. Hem Hristiyan hem de Müslüman döneme ait izleri çok net görebileceksiniz.


Genaralife ve Gardens, sultanın yazlık sarayını ve müthiş düzenli olan yazlık bahçelerini kapsayan alan.


Alcazaba, saray kompleksinin en eski bölümü olan kale bölümü. El Hamra’nın inşasına ilk olarak buradan başlanmış. Günümüzde dış surlar ve kuleleri ayakta kalmış olan kısmı diğer alanlarda kalıntıları kalmış olsa da en çok ziyaret edilen noktalardan biri. “Terro de la Vela” bu yapıya dahil kulelerden biri. Buranın üzerine çıkarak Sacromonte ve Albaicin manzarasını izlemeyi atlamayın derim.


Palace of Charles V, Saraya Hristiyan’ların şehri yeniden ele geçirmesi ile zamanın kralı tarafından eklenen bence Nasrid Sarayı’ndan sonra en güzel yapı.

El Hamra’nın bence en güzel özelliğinden biri hem gece hem de gündüz görebilme imkanınızın olması. Biz gündüz seçeneğini tercih ettik ama siz planınıza burayı gece gezmesi için de dahil edebilirsiniz. Dışarıdan görünen büyülü ışıklandırma bende gece gezme konusunda da merak uyandırmadı değil. Bu deneyimi de bir sonraki gelişimizde değerlendirmeyi planlıyoruz.

Bizim aldığımız bilet çeşidi Alhambra General, gündüz saatlerinde Nasrid Palace, Genaralife & Gardens, Alcazaba, Palace of Charles V bölümlerini gezebiliyorsunuz bu bilet ile. Zaten en önemli noktalarını görmüş oluyorsunuz. Kişi başı 14 Euro

Bir diğer bilet türü de Nasrid Palace hariç olarak diğer alanları gezebileceğiniz Gardens, Generalife, Alcazaba bileti. Bu çeşidin fiyatı da 8 Euro. Görülmesi gereken en önemli nokta Nasrid Palace olduğu için bu bilet türünü pek önermiyorum, yine de tercih sizin.

Eğer biletiniz Nasrid Palace dahil bir bilet ise biletin üzerinden yazan saat Nasrid Palace giriş saati. Bu saatten en az 10 dakika önce Nasrid Palace kapısında olmanız gerekiyor. Bu konuda İspanyol rahatlığından ziyade Almanlar kadar katılar. Diğer alanlar serbest zaman diliminde dolaşılabiliyor.

El Hamra’ya özel paylaşmış olduğum İnstagram gönderimimi de aşağıda bulabilirsiniz. Anlık paylaşımlar için İnstagram hesabımı takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir